Kimler Mutlaka D Vitamini Takviyesi Almalı?

D vitamini, güneş ışığı etkisi altında, ciltte, vücut tarafından üretilmektedir. Yeterli D vitamini üretimi için, gerekli güneş ışığının miktarı ise, yaş ve ten rengini bağlı olarak değişmektedir.

D vitamini üretimi, ilerleyen yaş ile birlikte azalmaktadır. Ayrıca, daha koyu ten rengine sahip kişilerin,  yeterli D vitamini üretebilmeniz için, daha fazla güneş ışığına maruz kalmanız gerekmektedir.

Doğal olarak D vitamini içeren besinler, tereyağ, süt, yulaf, tatlı patates, yumurta sarısı, sıvı yağlar, karaciğer,  somon, sardunya ve ton balığı, maydanoz, ısırgan otu, yoncadır. Yalnız bu besinlerden alınan D vitaminini vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı karşılamaktan uzaktır.

Yeterli ölçüde güneş ışığı ve D vitamini içeren besinleri almamak, D vitamininin bağırsaklarda yetersiz emilim, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında D vitamininin etkin hale gelmemesi, obezite ve epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, D vitamini eksikliğine yol açar.

d vit. destekVücudumuz için çok önemli bu vitaminin eksikliğinde, çocuklarda raşitizm, erişkinlerde osteomalazi ve osteoporaz gibi kemik hastalıkları kaçınılmazdır.

Hal böyle olunca bazı kişilerin doktor kontrolünde D vitamini takviyeleri almaları icab eder.

Peki bu kişiler kimlerdir?

Mutlaka D Vitamini takviyesi alması gerekenler:

* 50 yaş üzeri kişiler,

* Sürekli kemik ve kas ağrısı şikayeti olanlar,

* Güneş görmeyenler(ofis çalışanları gibi),

* Bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar,

* Karaciğer hastalığı olanlar,

* Mide ameliyatı olanlar,

* Osteoporozlu hastalar ( kemik erimesi olanlar)

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.