Kilo Vermek için Neler Yenilmeli?

Bazı besinler tok tutar, kolay acıktırmaz. Çünkü işin sırrı, kan şekerinin dengede durmasında. Böylece gün içinde daha az yiyerek daha kolay kilo verebilirsiniz.

Peki, hangi yiyecekler tok tutar, acıktırmaz?

Bunlar, kompleks karbonhidratlar, dediğimiz besinlerdir. Bunlar, sebze, meyve, baklagiller, tahıllar, esmer ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna gibi besinlerden oluşur. Bunlara ağırlık verilmelidir. Bu yiyecekler kan şekerimizi dengede tutarak bizi acıktırmaz. Böylece gün boyunca yediğimiz miktar azalır.

Çabuk kilo verdiren besinler nelerdir?

Bunlar da liften zengin besinlerdir. Liften zengin yiyecekler ise; mercimek, fasulye, meyve, yulaf, tüm meyve ve sebzelerdir. Bunların içerdikleri lif, şeker molekülleriyle birleşip onların emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Zaten kilo vermede ve kilo korumada hedef, kan şekerini dengede tutmaktır.

kiloKan şekeri dengesizliği, vücutta bir kısır döngüye yol açar. Kan şekerini çok çabuk yükselten besinler yediğinizde, örneğin şeker, bal, muz, karpuz, kavun gibi meyveler, kuru üzüm, işlenmiş buğday unu gibi,  içlerindeki şeker, mide ve bağırsaklardan çok çabuk emilir ve kan şekerini bir anda yükseltir.

Kan şekeri çabuk yükseldiği zaman beyin, pankreasa, “hemen insülin salgıla, kan şekerini düşür” emrini gönderir. Pankreas aşırı insülin üretir,  o da, kan şekerini düşürür. Beyin, bu kez de, sizi tekrar yeme ihtiyacı içine sokar ve gereksiz yemeye başlarsınız. Örneğin, yemek üzerine tatlı yendiğinde bu yaşanır. Çabuk acıkırsınız.

Hangi meyveler, ne kadar yenmeli?

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek, sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam ve pek çok rahatsızlığa karşı korunmak için de şart. Kilo verme programlarında öncelik verilen meyve elma. Her gün bir elma yenilmeli.

“Ender Saraç’tan Sağlıklı Zayıflama” bu konumuz için tıklayınız.

“En Çok Zayıflatan Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 46 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.