Kilo Almak İsteyenler Öğünlerde Neler Yemelidir?

Kilo almak aslında bilinenin aksine çok daha zor çözülen bir problemdir. Birçok insanın ya metabolizması çok hızlıdır ya da az yiyerek kilosunu sabit tutar. Kişi kilo almak istiyorsa öncelikle metabolizmasında bir problem olup olmadığını kontrol ettirmelidir. Daha sonra kişinin günlük kalori tüketimi ölçülmeli ve beslenmesi hakkında konuşulmalıdır.

Çünkü; kişi bazen çok yediğini düşünse de öyle dengeli yiyordur ki günlük ihtiyacını karşılar ve daha fazla kilo almaz. Bu yüzden öncelikle durum saptaması yapmak çok daha sağlıklıdır.

Kilo almak isteyenler, üç ana üç ara öğün yaparak beslenmelidir.

Peki, öğünlerde neler yenmelidir?

Şimdi; öğünlerde yenilmesi gereken besinleri aktaralım.

Kilo almak isteyenler kahvaltıdan önce bol sıvı tüketmemeliler. Bol sıvı tüketirlerse kahvaltıdaki iştahları azalabilir ve sindirim sistemleri yorulabilir.

kahvaltiKahvaltıda;  yumurta, peynir, bal, reçel, pekmez gibi iştah açıcı ve tok tutucu gıdaları tercih edebilirler. Simit, yufka ekmeği gibi ekmekleri tercih edebilirler veya tost yiyebilirler.

Kahvaltıda biraz da olsa meyve veya cevizli sucuk veya pekmez veya bal gibi tatlı gıdaları seçmeleri gün boyunca iştahlarının daha yüksek olmasını sağlar.

Sabahları eğer çok aç olmuyorlarsa kahvaltılık gevrekleri de tercih edebilirler. Kahvaltılık gevreklerin içine biraz meyve, meyve suyu, süt veya yoğurt eklemeleri de kahvaltılık gevrek kalorisini ve içeriğini arttıracaktır.

Ara  öğünlerde; kalori olarak yüksek, besin değeri olarak yüksek ve aynı zamanda çabucak tüketilen ve midede uzun süre yer etmeyen, tok tutmayan gıdalar tercih edilmelidir. Sütlü tatlılar, meyve tatlıları, süt, ayran, yoğurt, meyve, kuruyemiş bunlardandır. Bu tür ara öğünler hem çok tok tutmaz hem de biraz acıktıracağı için diğer öğünlerde biraz daha fazla tüketmeyi sağlayacaktır.

ogle-yemegiÖğle yemeğinde; protein, karbonhidrat, sebze, salata ve süt ürünleri öğle yemeğinde bulunmalıdır. Et, tavuk, balık, köfte, kuru baklagiller, sebze, salata, pilav, makarna veya patates, yoğurt veya süt ürünleri ile dengeli bir öğle yemeği yenebilir.

Akşam yemeğine biraz da aç olarak başlanılması gerekir. Bu yüzden akşam yemeği öncesi çok sıvı tüketmemek gerekir. Sadece ara öğün olarak tatlı, meyve, sütlü tatlılar tüketilmesi önerilir.

Akşam yemeğinde; karbonhidrat tüketiminin fazla olması gerekir. Pilav, makarna, patates ve yanında az miktarda protein tüketilmelidir. Protein olarak da et, tavuk, balık, yumurta, peynir veya yoğurt tercih edilmelidir.

Akşam yemeğinde aynı zamanda salata ve sebze miktarının da az olması gerekir. Çünkü salata ve sebze içerdiği liflerden dolayı daha çabuk doymayı sağlar.

(Visited 39 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.