Kilo Almak İsterken Yapılan Beslenme Hataları

Kilo almak da tıpkı kilo vermek gibi uzun bir dönemi gerektirir. Bu süreçte kişinin sabırlı ve iradeli olması gerekir. Kilo almak için kişinin bu zamana kadar uyguladığı beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve hatta diyetisyen kontrolünde yola çıkması daha iyi olur.

İlk aşamanın diyetisyen gözetiminde uygulanması, kişinin kilo alamama sebeplerinin araştırılması açısından da önemlidir. Çünkü; metabolizma hızı çok yüksek olan, sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak parazitleri veya emilim bozuklukları,ruhsal ve psikolojik sorunlar kişinin kilo almasını engeller.

Hal böyle olunca, kişinin önce sağlık sorunu tedavi edilir, sonra ise kilo alması yönünde tedavi uygulanır. Bu da ancak diyetisyen kontrolünde gerçekleşir.

Yalnız, kilo alma diyetinden öncesi nasıl önemli ise, diyet sürecinde de yapılan hataların tesbiti de o kadar önemli diyebiliriz.

Bu makalemizde kilo almak isteyenlerin sık sık yaptığı ve kilo almalarını engelleyen hatalarına yer vermek istiyoruz.

Kilo Almak İsterken Yapılan Hatalar:

Öğüne Çorba ile Başlamak: Bildiğiniz gibi çorba sıvı bir besindir. Başta da dediğimiz gibi sıvıyı ilk başta tüketmek midenin çabuk dolmasına ve diğer besinlerin yenmemesine sebep olur. Bu nedenle kilo almak için ya çorbanızı yemeğin sonunda ya da çok az yiyip ana yemeğe ağırlık vermelisiniz.

Yemeğe Başlarken Salata Yemek: Bildiğiniz gibi salata hem düşük kalorili hem de doyuruculuğu yüksek bir besindir. Bu nedenle salatayı yemeğinizin başında tükettiğinizde çabuk doymuş ama az kalori almış olursunuz. Önce ana yemeğinizi yiyip sonra salatanızı tükettiğinizde, hem, daha çok kalori almış hem de midenizin hacmini genişletmiş olursunuz. Kilo almak için düşük kalorili olan salatanızın kalorisini yükseltmek için de soslar kullanabilirsiniz.

dusuk-kaloriYemek Esnasında Sıvı Tüketmek: Yemek yemeye başlamadan veya yemek yerken sıvı tüketmek, küçük olan midenizin dolmasına ve iştahınızın azalmasına sebep olur. Midenizi sıvı ile doldurduğunuzda daha az yemek yemek istersiniz. Kilo almak için içeceğinizi yemeğin sonunda için.

Yağ Oranı Yüksek Besinler Tüketmek: Kilo almak için de kilo vermek için de sakıncalı olan yağ oranı yüksek besinler, kızartma işlemi ile pişirilen besinler olmaktadır. Bildiğiniz gibi yağın sindirimi daha uzun sürer. Yani, yağ midede daha uzun süre kalır ve acıkmanızı engeller. Sağlıklı olan buğulama, haşlama, fırın, ızgara veya kavurma yöntemleridir.

Kalorisi Düşük Besinler Tüketmek: Kilo vermek isteyenlere çikolata gibi, fast food ürünleri gibi yüksek kalorili ama doyurucu olmayan besinleri tüketmemeleri konusunda öneride bulunuruz. Çünkü o besinler çok yüksek kalori verirken karnı da doyurmaz. Kilo almak için diyet yapanların bu anlattığımızın tam zıttı olan düşük kalorili ama doyurucu besinleri yememeleri olacaktır. Bu besinler çabuk doymanıza sebep olurken aynı zamanda çok az kalori almanıza neden olur. Bunun yerine sağlıklı hazırlanmış soslar ile besinlerinizin kalorilerini arttırabilirsiniz. Bir tabak makarna yerken üzerine kıymalı, salçalı veya peynirli soslar ekleyerek kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Ara Öğünlerde Sadece Meyve Atıştırmak: Yüksek lif oranına sahip olan meyveler ara öğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak kilo almak için ara öğünlerde sadece meyve tüketmek yanlış olabilir. Doyuruculuğu oldukça yüksek olan meyveleri ara öğünlerde tüketmek kilo almak için yetersiz kalabilir. Örneğin meyve yerine kabak tatlısının üzerine ceviz dökerek yiyebilirsiniz. Burada amacımız kalori miktarını arttırmaktır. Bunun dışında cevizli kek yanında 1 su bardağı taze meyve suyu veya sütlü bir tatlı üzerine ceviz, fındık serpiştirip tüketebilirsiniz.

Öğün Atlamak: Eğer sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, kesinlikle ana ve ara öğünlerinizi atlamamalı, diyet listenize uymalısınız. Bu sayede iştahınızı da arttırabilirsiniz.

Çok Yavaş Yemek: Kilo almak için çok yavaş yemek yememelisiniz. Zayıflamak isteyenler yavaş yavaş yemeklerini yiyebilirler. Çünkü; yemeğe başladığınız andan itibaren 10-20 dakika sonra tokluk hissi oluşacaktır. Yavaş yavaş yemeğinizi yediğinizde bu süre zarfında hem az yemiş hem de çabuk doymuş olursunuz. Bu nedenle kilo almak isteyenler biraz daha hızlı yemeleri gerekir.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.