Kemikleri Güçlü Tutmanın Yolları

Kemik sağlığı, genetiğinizin, cinsiyet, yaş, yaşam tarzı ve beslenmeniz gibi çok sayıda faktörün işin içine girdiği karmaşık bir konudur.

Kemik sağlığı için sadece kalsiyum gerekli gibi büyütülmüş olabiliriz. Ancak; kalsiyumun yanı sıra D vitamini, protein, potasyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, manganez, B12, C, K vitamini gibi çok sayıda besin önemli rol oynar ve birbirlerini etkileyerek kemik sağlığını oluştururlar.

Kemik sağlığını korumanın yollarına gelirsek:

Düzenli direnç egzersizi yapmak. Belki de kemiklerin sağlığını garantiye almanın en etkili yolu budur. Günlük olarak yürüyüş, koşu, yüzme, zumba veya hangisini seviyorsanız mutlaka hareketli olmalısınız. Ancak tüm bunlar ve  pilates, direnç egzersizi değildir ve sizi osteoporozdan yani kemik erimesinden korumaz bunu aklınızda tutun.Ya vücut ağırlığınızla veya ağırlıkla çalışmalısınız.

D vitamini download edin. İdeali D vitaminini güneşten almaktır. Burada garip olan ise, dünyanın büyük kısmının yeterli D vitamini almadığıdır. D vitamini kalsiyumun daha iyi emilmesini sağlar yani aldığınız kalsiyumun emildiğinden de emin olmanız gerekir.  D vitamini desteği almadan önce kanda D vitamini düzeyinize baktırmalısınız. Zira fazlası zararlıdır. Güneşin tepe saatlerinde, elbette güvenli süre direncve dozda ve güneş koruyucu kullanmadan güneşlenin. Bu esnada, yüz ve boynunuzu güneşten korumayı ihmal etmeyin. Bu şekilde yeterli D vitamini düzeylerine ulaşamıyorsanız o zaman doktorunuz size uygun dozu ayarlayacaktır.

Beslenmenizi alkali yapın. Bu alkali sular içip, damlalar kullanmaktan daha farklı bir şeydir. Yani o kadar basit olamaz.  Fazlaca tüketildiğinde asit üreten hayvansal besinler, kalsiyum emilmesi bir yana, oluşan asidi dengelemek için idrarla kalsiyum atılmasına neden olur.  Sebze ve meyveler, baharatlar, sirke ve yalancı tahıllar (örneğin, karabuğday, kinoa gibi) kemiklerin ihtiyacı olan sağlıklı çevreyi oluşturuyorlar. Sebze ve meyveler bol miktarda C vitamini ve potasyum içerdikleri için de kemik metabolizmasını pozitif etkilerler.

Kalsiyum içeren bitkisel kaynakları yeterince tüketin. Evet, süt ürünleri kalsiyum içerir. Süt ürünlerinin yanında, koyu yeşil yapraklı sebzeler, lahana, brokoli, susam tohumu, tahin, kuru incir, badem, baklagiller, portakal kalsiyumu bol miktarda içeren mükemmel gıdalardır.

İşlenmiş yiyeceklerden kaçının. İşlenmiş yiyecekler özellikle şeker ve asitli içecekler kemiğin mineral kaybetmesine neden olurlar. İşlenmiş oranı çok az olan sebzeler, meyveler, baklagiller, tam tahıllar, kuruyemişler, çekirdekler, baharatlar osteoporoz dahil kronik hastalık risklerini azaltırlar.

(Visited 21 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.