Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemiklerimizin sağlığı ve uzun süre güçlü kalmasını sağlamak için, doğru beslenmemiz gerekir.

Vücut 30 yaşına kadar alınan kalsiyumu kemiklerde depolar. 30 yaşında kemik yoğunluğu en zirve noktaya ulaşır. Daha sonra vücut kalsiyumu  depolamayı bırakır.

Artık, ihtiyacınız olan kalsiyumu yiyeceklerden alınmanız gerekir. Eğer, kalsiyum yiyeceklerden yeterli ölçüde alınmaz ise, stokları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Stokları kullanmak demek, kemik erimesi veya Osteoporoz demektir.

Kemik erimesi veya Osteoporoz gibi bir hastalığı yaşamamak için, kemikleri güçlü tutmak gerekir. Kemikleri güçlü tutmak içinde, kalsiyum, magnezyum, C, D vitamini ve Omega 3 içeren besinlerin bol bol yenmesi gerekir.

Şimdi; kemikleri güçlendiren besinlere şöyle bir göz atalım.

Kemikleri Güçlendiren Besinler :

Kalsiyum-Magnezyum : Kalsiyum içeren yiyecekler denilince ilk akla gelen süt ve süt ürünleridir. Her gün 2 su bardağı süt içmek yeterlidir. Fazlası kolesterolünüzü de olumsuz yönde etkiler. Yoğurt tercih edilir.

kemik-gucMaden suyu da, sütten daha fazla kalsiyum içerir. Her gün bir şişe maden suyu kalsiyum ihtiyacımızı karşılamak için çok faydalı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından da zengindir. Beslenmenize bu sebzeleri katmanız için pek çok sebep vardır. Magnezyumdan da zengindirler. Magnezyum, kalsiyumun sinir sistemi üzerindeki etkisini dengeler. Badem, ceviz iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ama tüketimi abartılmamalıdır.

D Vitamini : D vitamini kalsiyumun vücuda emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda eklem sağlığı için de önemlidir. En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Deniz ürünlerinde de önemli derecede bulunur.

Omega 3 : Balık, ceviz, keten tohumu, avakado, semizotu, kıvırcık, marul da bulunur. Eklem iltihaplanmasını azaltır. Menüsküs zarının yenilenmesinde de etkindir. Hayatınızdan balığı eksik etmeyin.

C Vitamini : Kemik erimesi veya osteoporozdan kaynaklanan kemik kayıplarını ve yaşlanmaya bağlı kıkırdak yetersizliğinin tedavisinde C vitamini çok etkilidir. Genç bir kıkırdak için C vitamini gereklidir.

“Kemikleri Güçlendiren Tavsiyeler” bu konmuz için tıklayınız.

“Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 349 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.