Kemik Sağlığını veya Kemik Kütlesini Etkileyen Faktörler

Kemikler, vücutta yapıyı sağlıyor, organları koruyor, kaslarınızı bağlıyor ve kalsiyum depoluyor.

Çocukluk ve ergenlik döneminde, güçlü ve sağlıklı kemik oluşumu için önlem almak, ilerleyen yıllarda da, kemik sağlığına dikkat etmek gerekir.<!Kemiklerimiz sürekli değişiyor, yeni kemikler oluşurken, eskileri kırılıyor. Gençken, vücudumuz, kırılan eski kemiklerden daha fazla yeni kemik oluşturuyor, kemik kütlemiz artıyor. Kemik kütlesinin en zirve noktası 30 yaştır. 30 yaştan sonra, kemiğin yeniden modellenmesi sürer. Ancak, kazandığımızdan daha fazla kemik kaybederiz.

Bu nedenle, osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına yakalanma riskimiz, 30 yaşına kadar ne kadar kemik kütlemizin olduğuna ve sonrasında ne kadar hızlı kemik kaybettiğimize bağlıdır.

Şimdi gelelim, kemik sağlığını ve kemik kütlesini etkileyen hususlara;

Kemik Sağlığı veya Kemik Kütlesinin Yoğunluğunu Neler Etkiler?

Kemik Sağlığını ve Kemik Kütlesinin Yoğunluğunu :

* Beslenmenizdeki kalsiyum miktarı : Az miktarda kalsiyum alıyorsanız, kemik yoğunluğunuz azalır, erken kemik kaybı ve artan kemik kırığı riski oluşuyor.

* Fiziksel aktivite seviyesi : Fiziksel olarak aktif olmayan insanların kemik erimesi hastalığına yakalanma riski daha fazladır.

* Sigara kullanımı ve alkol tüketimi : Araştırmalar, sigara ve alkolün kemikleri güçsüzleştirdiğini ve osteoporoz riskini artırdığını gösteriyor.

* Kadın olmak : Kadınların kemik dokuları erkeklerden daha az.

* Yaşlanmak : Kemikleriniz yaşınıza bağlı olarak inceliyor ve güçsüzleşiyor.

* Vücut genişliği, ailenizin hastalık geçmişi : Eğer aşırı derecede zayıfsanız, kemik kütleniz daha az olabilir. Ailesinde kemik erimesi olanlar da daha fazla risk altındadır.

* Hormon seviyesi : Fazla tiroid hormonu kemik kaybına yol açabilir. Kadınlarda kemik kaybı menopoz nedeniyle östrojen seviyesi düştüğünden daha fazla oluyor.

* Yeme bozukluğu ve bazı hastalıklar : İştahsızlık ya da oburluk, kemik kaybına neden olabilir. Ayrıca, gastrektomi, kilo verme ameliyatı ile Crohn, çölyak ve Cushing’s hastalığı gibi rahatsızlıklar da kalsiyum emilimini etkileyebilir.

* Bazı ilaçların kullanımı : Uzun süreli kortizon, prednizon, prednizolon ve dekzametazon gibi kortikosteroid ilaçlarının kullanımı kemiklerinize zarar verir. Kemik erimesi riskini artıran diğer ilaçlar arasında göğüs kanseri tedavisinde kullanılan Aromataz enzim inhibitörleri, antidepresanlar, kanser ilaçları, bazı nöbet engelleyici ilaçlar bulunuyor.

“Ömer Osman Korkmaz’dan Çocukların Kemiklerini Geliştiren ve Güçlendiren Besinler” bu konumuz için tıklayınız.

“Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 58 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.