Kemik Erimesinin Oluşmasındaki Risk Faktörleri

Kadınlarda menopozdan sonra kadınlık hormonunun azalması nedeniyle görülen kemik erimesi erkekleri de etkiliyor.

Kemik erimesi, ileri yaşlarda boy kısalması, kamburluk, ağrı şikayetleri ile ortaya çıkar. Belirtileri ve kemik hasarı yıllar sonra ortaya çıktığı için, bu hastalık, sessiz bir hastalıktır.

Kemik kütlesi, büyüme ve olgunlaşma ile yükseliyor. Büyümenin durmasından sonra ilk 10 yılda kemik kütlesi maksimum seviyeye ulaşıyor. Ancak, 40 yaş üzerinde kemik kütlesi azalmaya başlıyor.

Kemik erimesi, 45 yaş üstü bayanları, ince yapılı sarışın veya kumral kişileri ve uzun süreli kortizon tedavisi görenleri daha çok tehdit ediyor.

Yalnız, kemik erimesi riskini sadece kadınlar değil erkekler de taşıyor.  Hastalığın erkeklerde gözükmesinin başlıca nedenleri, aşırı kortizon kullanımı, cinsiyet hormonu azlığı, ilaçlar, alkol ve sigara geliyor.

Kemik Erimesi Oluşumundaki Risk Faktörleri :

kadin-olmak* Genetik faktörler,

* Kalsiyum eksikliği,

* Hareketsizlik,

* Beyaz ve sarı ırk mensubu, ince ve kısa boylu olmak,

* Hiç gebe kalmamış olmak,

* Erken menopoz,

* Sigara ve alkol kullanımı,

* İleri yaş,

* Gün ışığından yeterince yararlanamama.

Hastalık, kemik yoğunluğu, yavaş yavaş, azaldığı için, uzun süre belirti vermemektedir. Kemik yoğunluğu azaldıkça, omurgada oluşan çökme kırıkları, sırt ağrılarına yol açıp, risk faktörlerini taşıyanların, belirli aralıklarla kemik yoğunluğunu ölçtürmeleri önerilir.

Kemik erimesini, öncelikle, oluşmadan engellemek gerekir. Bu açıdan kemik erimesinin  önlenmesi için, uygun diyet yapılmalı, kalsiyum desteği alınmalı, egzersiz ihmal edilmemeli, alkol ve sigara bırakılmalıdır.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.