Kemik Erimesini Tedavi Eden veya Engelleyen Beslenme Düzeni

Kemik erimesi, kemiklerin kalınlığını ve yoğunluğunu kaybetmesi sonucu zedelenmelere ve kırıklara karşı hassas hale gelmesidir. Bu durum tüm kemikleri etkileyebilir.

Uzmanlara göre, kadınların, kemikleri daha ince ve yoğunluğu daha az olduğu için, kemik erimesine daha yatkındırlar. Ayrıca, menopoz döneminde yaşadıkları hormonal değişim de kadınlarda kemik yoğunluğunun azalmasına neden oluyor.

Kemik erimesine karşı alınacak önlemler arasında beslenmenin önemi büyük olup, kemik erimesini hem tedavi eden, hem de engelleyen beslenme düzeninin sizlere aktarmaya çalışacağız.

Kemik Erimesini Engelleyen Beslenme Düzeni :

Kalsiyum : Kemik erimesini tedavi etmek veya önlemek istiyorsanız, sizin için en önemli besin kalsiyum. Kemiklerin yapı taşı kalsiyumdur. Ayrıca, bu mineral, kas hareketleri, sinir işlevleri ve bağışıklık sistemimizin devreye girmesi gibi durumlar için de çok önemlidir.

Eğer beslenmeniz, sağlıklı değilse veya dengesizse, bedeniniz kemiklerinizi bir enerji kaynağı olarak kullanabilir. Yani vücut kalsiyum ihtiyacını kemiklerden alır. Bunun sonucunda kemik erimesi ile karşı karşıya kalırsınız.

Yetişkin bir kişinin, günde 1000 ila 1200 miligram kalsiyum tüketmesi ve bunu da doğal besinlerden alması en doğrusudur. Bu arada, fazla kalsiyum tüketimi,minerallerin emilimini zorlaştırıp böbrek taşlarına neden olabilir.

Kalsiyum oranı yüksek olan bazı yiyecekler : Konserve sardalya, yumurta, kuru incir, portakal, nohut, midye, havuç, çam fıstığı, soğan, kalsiyum takviyeli tofu, az yağlı süt.

k.erimesiD vitamini : Kalsiyum önemli olsa da D vitamini olmadan kemik erimesiyle mücadele hiçbir işe yaramaz. D vitamini, kalsiyumun, kemikler de dahil olmak üzere vücutta ihtiyaç duyulan yerlere dağıtılmasını sağlar. Yetişkinlerde D vitamini eksikliği, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu kemiklerden almasına ve daha sonra kemiklerden alınan kalsiyumu yerine koyamamasına neden olur. Bu da kemik erimesine zemin hazırlayan durumlardan birisidir.

Günlük tüketmeniz gereken D vitamini miktarı, 800 IU yani 0.02 miligramdır.

D vitamini alabileceğiniz besinlerin bazıları : Somon, sardalya, güçlendirilmiş süt, soya sütü, güçlendirilmiş yoğurt, yumurta sarısı, mantar…

Magnezyum : Magnezyum, kalsiyum emilimini kolaylaştırır.  Düzenli  magnezyum tüketimi kemik yoğunluğunu arttırır, kemik erimesi ve çatlak riskini azaltır.

Magnezyum içeren besinler : Balkabağı çekirdeği, ıspanak, horozibiği çiçeği, ayçiçeği çekirdeği, badem, beyaz patates, fasülyeler, yerfıstığı, yerfıstığı ezmesi, tam buğday ekmeği ve susam.

Potasyum : Potasyum kemik oluşumuna yardım eder, kalsiyum dengesini arttırır, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu arttırır ve metabolik asitler tarafından oluşan kemik eksilmesini azaltır.

Potasyum açısından zengin besinler : Beyaz patates, yoğurt, soya, balık, tatlı patates, avokado, muz, marul, ıspanak, kavun, balkabağı, süt, havuç, mercimek, şeftali, papaya, antep fıstığı, soya sütü, karpuz, domates, mantar, kuru üzüm, yerfıstığı, badem, portakal, brokoli, ayçiçeği çekirdeği vb…

K vitamini : K vitamini, sadece kemiklerde bulunan bir protein olan osteokalsin oluşumu için çok önemlidir. Yüksek oranda K vitamini alan kişilerin kemik erimesi veya çatlak riskinin çok daha az olduğu kanıtlanmıştır.

K vitamini almanızı sağlayan besinler : Ispanak, kale, lahana, pazı, endivyen, hardal, marul, brokoli, maydanoz, Brüksel lahanası, roka, kuşkonmaz vb.

Protein : Protein kemik sağlığımız için çok önemli bir maddedir. Ancak, fazla protein tüketimi, idrar ile kalsiyumun atılmasına yol açar.

Güçlü kemiklerimiz olması için yememiz gereken protein içeren besinler : Kırmızı et, balık, yumurta, fasülyeler, mercimek, soya, ceviz vb. Süt, peynir ve yoğurt gibi besinleri, yüksek yağ oranlı oldukları sürece dikkatli tüketmelisiniz.

(Visited 40 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.