Kemik Erimesi Olanlar Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Kemik erimesi, kemik miktarındaki azalma ve kalitesindeki bozulma nedeni ile, kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesidir. Yani, kemik erimesi, kemikleri çalan sessiz bir hırsızdır.

Kemik hazinemiz, doğumdan başlayarak, otuzlu yaşlarımıza kadar artar. Yani, kemik hazinemizde ne kadar çok kemik biriktirirsek, yaşlılıkta uğrayacağımız kemik kaybını o kadar az zararla kapatırız.

Peki kemik hazinemizi nasıl daha zengin hale getirebiliriz ? Bunun cevabı tabi ki, doğru beslenme ve yeterli fiziksel aktivitedir.

Biz bu makalemizde, kemik erimesi sorunu yaşayanlar için, fiziksel aktiviteden bahsedeceğiz.

Hareketli bir günlük yaşantı ve egzersiz kemiklerimizi güçlendirir. Ayrıca,  vücudumuza deng , koordinasyon ve esneklik kazandırır. Böylece düşmelerden korunmuş oluruz. Hatta, olası düşmelere karşı kırık riskini minimuma indirir ve  kemik direncini arttırmış oluruz.

Egzersiz;

* Kemik yapımının uyarılmasına yardımcı olur.
* Kalsiyumun kemiğe yerleşmesini kolaylaştırır.
* Kasları güçlendirir.
* Vücut şeklinin bozulmasını ve şişmanlığı önler.

kemik-egzersizKemik erimesinden korunmak için en faydalı egzersizler:

* En başta önerilen egzersiz, kişinin vücut ağırlığı ile ve yer çekimine karşı yaptığı egzersizlerdir. Haftada en az üç kez yapılacak tempolu yürüyüş, kemiklerimizi korumak için oldukça faydalıdır.

Her gün yada haftada 3-4 kez, en az 15-20 dakika sürecek yürüyüş önerilir. Önce 5 dakikalık yürüyüşler ile başlanır ve her gün 1-2 dakika arttırılır. Böylece, ideal egzersiz seviyesine ulaşılır.

Açık havada yapılan yürüyüş, aynı zamanda, güneş ışınlarının deride D vitamini oluşumuna da  yardımcı olacaktır.

* Bir diğer spor çeşidi yüzmedir. Yüzme, kişinin kasları arasındaki uyumu sağlar, duruş ve denge üzerinde olumlu etkiler yapar.

* Dans, yer çekimine karşı yapılan ritmik hareketleri içeren bir aktivite olduğundan, kemikler için oldukça faydalıdır.

* Kas kuvvetini arttırmak için, ağırlık çalışması önerilir. Ağırlık çalışması, hem kemik yoğunluğunu arttırır, hem de düşmeleri  önler.

* Kemik erimesinde, ayrıca, sırt kaslarını germe, gevşeme, duruş ve denge egzersizleri ile solunum egzersizleri de önerilir.

Ancak, tüm bu fiziksel aktiviteleri, doktor önerisi ve kontrolünde yapması önerilir.

(Visited 144 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.