Kemik Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik erimesi, kemik mineral yoğunluğunun azalması ve yapısında oluşan değişiklikler sonucu kemiğin kırılganlığının artmasıyla meydana gelir. Kemik dokusu, büyüme çağında ve büyüme tamamlandıktan sonra da sürekli kendini yenileme özelliğine sahiptir. Kemik yenilenirken aynı anda yıkım ve yapım olayı gerçekleşir.

Büyüme çağında kemik yıkımından daha çok yapım olur. Kemikler uzar, kalınlaşır ve güçlenir. Bu devrede ihtiyaç olan kalsiyum ile D vitamini bolca alınmalı ve egzersiz de ihmal edilmemelidir.

Kemik dokusundaki yapım-yıkım işlevi, yaşlanmayla birlikte, yıkım ağırlıklı olmaya başlar. Kemikler küçülerek, incelir.

Kemiklerde ağrı hissi oluşturmadan kemikleri aşındırmaya başlar. Bunun sonucunda da kemiklerin şekilleri değişir, fark edilmeyen mikro kırıklar oluşur. Bazı durumlarda hafif bir darbe bile kalça kemiklerinde, omurgada ve el bileğinde kırılmalara yol açabilir.

Ayrıca belirgin derecede boyda kısalma ve sırtta kamburluk gibi sorunlar da görülebilir.

kemik-erimesi-tedavisiBoyda kısalma, sırtta kamburlaşma, bel ve sırt ağrıları yaşanıyorsa, hemen fizik tedavi veya bir jinekoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Kemik erimesi, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ama, erken teşhis konulmamış ve bu hastalığa yakalanılmış ise, kaybedilen kemiğin vücuda geri kazandırılması çok zordur. Fakat, tedavi ile bu hastalığın durdurulma şansı mevcuttur.

Hastaya kemik erimesi tanısı konduktan sonra iki çeşit tedavi yöntemi uygulanır. Bunlar, östrojen tedavisi ve ilaç tedavisidir.

Östrojen Tedavisi :  Kişideki kemik erimesi sürecinin önemli ölçülerde yavaşlatmaktadır. Eğer ileri seviyede kemik erimesi yok ise, kemiklerde oluşabilecek kırıkları önemli ölçüde yok etmektedir. Bu tedavinin başarılı olması için,  en az 5 yıllık tedavi gereklidir. Eğer tedavi bırakılır ise, kemik erimesi eski hızına dönerek vücuda zarar vermeye devam edecektir.

İlaç Tedavisi : Kemik erimesi olan kişide östrojen tedavisi sakıncalı ise ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Ayrıca, bu tedavi yöntemlerinin dışında, hekimin önerdiği egzersiz hareketleri ve beslenme diyeti de kemik erimesini tedavi edecektir.

(Visited 50 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.