Kaşıntıyı Geçiren Bitkisel Yöntemler

Alerji, mantar, egzama, kullanılan ilaçların yan etkisi, böcek ısırması, deri kuruluğu, güneş yanığı, stres gibi durumlar kaşıntı sebebidir. Ama bazen içten gelen bir rahatsızlığında belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Mesela, karaciğer, böbrek, tioid, şeker gibi hastalıklarda kaşıntı yapabilir.

Kaşıntı vücudun herhangi bir bölgesinde olabileceği gibi tüm vücutta da oluşabilir. Kaşıntı, hafiften başlayarak giderek artabilir. Kişilerde oluşan

kaşıntı giderek artıyorsa ve uzun süreli ise mutlaka sebebinin araştırılması için bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Ancak;  kaşıntının hafiflemesi ve giderilmesi için evde uygulanacak bazı bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Mesela; kaşıntınıza hızlı bir çözüm arıyorsanız, vazelin, bepanten ve antiseptik sıvıları kaşıntı bölgesine veya yakın çevresine sürdükten sonra üzerine bebe pudrası serpin. Bu kaşıntının hızla geçmesini sağlayacaktır. Yalnız, kaşıntı olan bölgeyi bu süre içinde kesinlikle kaşımamalısınız. Bu daha ciddi yaraların oluşmasına ve mikrop kapmasına neden olabilir.

defneŞimdi evde uygulayabileceğiniz diğer bitkisel tedavileri sizlere aktarmak istiyoruz.

Kaşıntıyı Geçiren Bitkisel Tedaviler :

* 1 kahve fincanı vazelin içerisine, 1 çorba kaşığı kadar ıtır çiçeği denilen bitkiden atılır ve iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım kaşıntı olan bölgeye sürülür.

* 100 gram kadar taze ceviz yaprağı, 1 litre suda kaynatılır. Daha sonra süzülür ve kaşıntı olan bölgelere sürülür. Bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 25-30 dakika boyunca kaşıntılı bölgeyi bu karışım ile temas halinde tutun.

* 1 litre suyun içerisinde, 100 gram kadar çam yaprağını kaynatın. Daha sonra süzün ve kaşıntılı bölgelere bu süzüntüyü uygulayın.

* 1 litre suyun içerisine 100 gram kadar defne yaprağını ve 1 çorba kaşığı defne tohumu tozunu katarak kaynatın.. Daha sonra aynı şekilde süzerek kaşıntılı bölgelere uygulayın.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.