Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntı insanların yaşamlarını kabusa döndüren bir deri hastalığıdır. Peki kaşıdıkça kaşınma isteği neden olur, hiç düşündünüz mü? İşte cevabı…

Bir bölgeyi kaşırken tırnakların derinin üzerinde bıraktığı acı hissinin beyinde bir nörotransmetör olan ve acının denetiminde rol oynayan mutluluk hormonu serotonin üretilmesi kaşıntıyı tetikler ve kaşıdıkça kaşınma isteği artar.

Ancak; kaşıntı ile birlikte, ciltte kızarıklık, pullanma, kabarıklık, yara gibi şikayetler oluşturabilir. Yani, kaşıntı deriye ciddi anlamda zarar verebilir ve beraberinde bir enfeksiyon bile söz konusu olabilir.

Peki kaşıntıya karşı ne yapmalıyız? Kaşıntıyı ne geçirir? Kaşıntıya ne iyi gelir? İşte cevabı…

Kaşıntı için öncelikle hekim tedavisini öneriyoruz. Ama; kaşıntıyı hafifletmek için, tıbbi tedaviye destek amacıyla alternatif tedavi yöntemlerine de başvurabilirsiniz.

Kaşıntıya İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler :

Aynısefa bitkisi : Bitki iltihabı gidermek, tahriş oluşan bölgeyi yatıştırmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aynısefa bitkisi vücut yüzeyinde ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Sorunlu bölgeye kullanıldığında antibakteriyel ve antiviral etkisinden yararlanılabilir. Arı sokması, morluk gibi rahatsızlıklara karşı da iyi gelir. Bitkinin etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

aynisefaPapatya : Papatya kaşıntı için çay şeklinde kullanılabilir. Kaşıntı meydana gelen bölgeye papatya çayı sürüldüğünde döküntü ve kaşıntıya karşı faydalı olur. Cilt yüzeyinden uygulandığında iltihabı ve tahrişi azaltıcı etki yaratır. Ayrıca bitkinin antibakteriyel özelliği kaşınma nedeniyle oluşan enfeksiyonunda hafiflemesini sağlar. Papatya çayı bölgeyi uyuşturarak rahatlatıcı etki yaratır.

Çay ağacı yağı : Egzama, mantar ve kuru ciltlerde açığa çıkan sıkıntılar için yaygın bir şekilde kullanılan bitkidir. Kuru ciltlerde nemlendirici özellik sağlar. Aynı zamanda cildi temizleyici etkisi ile enfeksiyon riskini azaltır. Banyo suyuna 8-10 damla eklenerek kullanıldığında kaşıntı ve tahrişe karşı iyi gelir. Çok güçlü bir yağ olduğundan mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır.

Taze fesleğen : Taze fesleğen yaprakları cilde uygulandığında böcek ısırığı, iltihap ve daha başka nedenlerden dolayı oluşan kaşıntıya karşı iyi gelir. Bitkinin antiseptik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Egzama gibi kaşıntıya yol açabilecek bir çok hastalık için kullanılabilir. Kaşıntı haricinde ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır.

Limon : Limon antiseptik, anestetik, anti tahriş ve anti-enflamatuar özellikte olan bir bitkidir. Bu özelliklerinden dolayı limon kaşıntıya karşı kullanıldığında oldukça etkili sonuç alınabilir. Limonun suyu sıkılarak bir pamuk yardımı ile kaşıntılı bölgelere sürülür. İşlemin etkili olması için özellikle gece yatarken uygulanması daha doğru olur. Ayrıca limon suyu vücuda sürüldükten sonra güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Karbonat : Kaşıntı ve döküntü oluşan cilt için kullanılabilir. Kaşıntılı bölgeye direkt dökülerek kullanılabileceği gibi banyo suyuna karıştırılarak da kullanılabilir.

Elma sirkesi : Elma sirkesini direk cilde uygulamaktansa banyo suyuna katılarak ya da bir parça pamuk yardımı ile cilde sürülerek kullanılmalıdır. Bir süre beklendikten sonra banyo yapılarak ciltten arındırılmalıdır.

aynisefaYulaf ezmesi : Yulaf ezmesi kaşıntıya karşı oldukça etkilidir. Yulaf ezmesinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Banyo küveti ılık su ile doldurularak içine yeteri kadar yulaf ezmesi eklenir. Hazırlanan suyun içinde yarım saat kadar beklenerek kaşıntıya çözüm getirilebilir.

Kekik : Kekiğin içeriğinde barındırdığı timöl adlı bileşen kaşıntıya karşı iyi gelir. Yemeklerde kullanılabileceği gibi çay şeklinde de tüketilerek kaşıntıya çözüm getirilebilir.

Nane yağı : Özellikle stres ve uyuzun yol açtığı kaşıntıya karşı nane yağı kullanılabilir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Nane yağı banyo suyuna eklenerek kullanılabilir.

Soğuk su : Ciltte meydana gelen kaşıntılar için soğuk su kullanılabilecek en basit çözümlerden biridir. Soğuk su gözlerde meydana gelen kaşıntı için oldukça etkilidir. Kaşıntıyı hafiflettiği gibi kaşıntı nedeniyle oluşan acıya karşı da iyi gelir. Vücut kaşıntısı için soğuk su ile duş alınabilir.

Karanfil ve ardıç karpuzu : Karanfil ardıç ile beraber kaşıntı için kullanılabilir. Uygun bir tavanın içinde bir miktar tereyağı eritilir. Farklı bir yerde ise balmumu eritilir. Her iki malzeme birbiri ile iyice karıştırılır. Ardından içine karanfil ve ardıç meyvesi eklenerek homojen bir şekilde tekrar karıştırılır ve kaşıntı meydana gelen bölgeye uygulanır.

(Visited 308 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.