Kaşıntının Nedenleri ve Tedavisi

Vücudun genelinde ya da belli bir noktasında hissedilen, inatla devam eden ve zaman geçtikçe sinir bozucu bir hal alan kaşıntılar neden yaşanır, hiç düşündünüz mü?

Tıp, nedenini bilemediğimiz kaşıntıların, cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, böcek ısırığı, mantar enfeksiyonu, bağırsak parazitleri, sistematik hastalık ya da hormonal değişimlerden kaynaklandığını açıklıyor. Ayrıca, kurdeşen ya da isiliğin de kaşıntıya neden olabileceği biliniyor.

Şimdi kaşıntının nedenlerini ve nasıl önleneceği konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Alerji : Cildin, temas ettiği bazı maddelere karşı tepki vererek kaşınmasıdır. Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ya da sabun, parfüm gibi. Kozmetik ürünlerin içindeki kimyasallar da alerjiyi tetikleyebilir. Alerjenlere karşı bağışıklık sistemi harekete geçer ve yanma hissi olan kaşıntı oluşur.

Astım, egzama ya da saman nezlesine yatkınlığı olan kişilerde alerjik kaşıntı daha kolay oluşur.

Tedavi için, ilk önce cildin nelere tepki verdiği tespit edilmelidir. Cildi nemli tutmak ve anti-alerjik kozmetik ürünler kullanmak rahatlama sağlayacaktır.

Kuru Cilt : Ciltte sadece kaşıntı var ve herhangi bir belirti, döküntü yok ise, bu durumda genellikle cilt kuruluğundan şüphelenilir. Aslında ilerleyen yaşla birlikte cildin kuruması normaldir. Fakat kaşıntı işin içine girdiğinde, dış koşullar da etki ediyor olabilir. Havada nem oranının düşük olması, uzun süre klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su ya da çok fazla banyo yapmak gibi nedenlerden dolayı cilt kurumuş ve kaşıntı yapıyor olabilir.

kasinti5Tedavisi, bolca nemlendirici krem kullanmaktır. Tabi ki bol su içmek de.

Güneş Işınları : Güneş altında sadece 15 dakika kalmak bile bağışıklık sisteminizin harekete geçmesi için yeterli olabilir. Güneşe ilk çıkmanızdan sonra, bir gün içerisinde ilk belirtileri görebilirsiniz. Özellikle göğüs ve kollarda küçük, kırmızı noktalar ve beraberinde kaşıntı, güneşe alerjik tepki verdiğiniz anlamına gelir. Güneş alerjisi dışında güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.

Tedavisi, güneşe çıkarken dikkat etmek. Koruyucu krem, gözlük, güneşin dik gelmediği saatler gibi.

Cilt Hastalıkları ve Enfeksiyonlar : Egzama, kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi pek çok cilt hastalığı da kaşıntıya yol açar. Cilt hastalıklarından kaynaklanan kaşıntılarda, kaşıntı, belli alanları etkiler ve kaşınan yerlerde kırmızı lekeler, deri tahrişi, pullanma ya da kabartılar görülür.

Tedavisi, kaşıntı ile birlikte, ciltte bu tip anormallikler görüldüğünde mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Kurdeşen : Alerjenlere karşı vücut tarafından üretilen histamin adlı kimyasal, cilt hücreleri tarafından çok fazla salgılandığında, kurdeşen ortaya çıkar. Ciltte beyaz ya da kırmızı, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir ve kaşıntı yapar. Kurdeşen iki çeşittir. Akut ve kronik.

Akut kurdeşen, grip, soğuk algınlığı, böcek ısırığı ya da domates, ton balığı, muz, benzeri bazı yiyeceklerdeki kimyasalların dokunması yüzünden oluşabilir.

Kronik kurdeşen ise, 6 haftadan uzun sürer ve bağışıklık sistemindeki antikorların vücuda saldırıp histamin salgılanmasına yol açması ile meydana gelir. Alkol, stres ve yüksek tansiyon, durumu kötüleştirebilir..

Menopoz : Hormonal değişimler sanki üzerinizde karıncılar dolaşıyormuş gibi, vücutta genel bir kaşıntıya neden olabilir. Bunun nedeniyle ilgili teorilerden biri, dalgalanan hormon seviyelerinin ciltteki sinir uçlarını etkilediği yönündedir.

Tedavisi, beslenmenizde Omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaları azaltmanız, bol su içerek ve nemlendirerek cildin kurumasını önlemeniz, stresten, güneş ışınlarından, sigaradan uzak durmak ve yeterli uyku, bu kaşıntıları dindirmeye yardımcı olabilir.

kasinti5Hamilelik : Bazı kadınlar, hamilelik döneminde kaşıntı problemleri yaşarlar. Özellikle karın, uyluklar, göğüs ve kollarda kaşıntı olur. Hamilelik, ayrıca, egzama benzeri kaşıntıya neden olan cilt sorunlarını da tetikleyebilir. Hamilelikteki kaşıntılar, genellikle doğumun ardından son bulur.

İlaçlar : Penisilin, ağrı kesiciler, mantar ilaçları, aspirin ya da antibiyotik gibi bazı ilaçlar da kaşıntıya ve döküntüye neden olabilir. İlaçlar, vücuda giren yabancı kimyasal maddeler olduğundan, vücut birkaç saat içinde alerjik bir tepkiyle yanıt verebilir. Bu durumda en iyi çare, doktorunuzla konuşarak ilacı değiştirmeniz olabilir.

İç Hastalıkları : Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, Çölyak hastalığı, kronik böbrek hastalıkları, anemi (demir eksikliği), Hodgkin hastalığı (Hoçkin lenfoma) belirtileri arasında kaşıntıya da rastlanabilir. Bu tip hastalıklar söz konusu olduğunda kaşıntı genellikle bütün vücudu etkiler ve bölgesel değildir. Kaşımaktan dolayı tahriş olan yerler dışında, cilt normal görünür.

Tedavisi : Doktora görünmek gerekir.

(Visited 6 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.