Karın Şişliği Neden Olur? Karın Şişliğinin Nedenleri

“Karnım küp gibi, sanki 5 aylık hamile gibiyim, sabahları karnım şiş kalkıyorum… ” Evet bu tarz şikayetlere yol açan karın şişkinliği hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Bu yazımız karın şişliği ve sebepleri hakkındadır.

Karında şişkinlik ve Gaz ilişkisi

Aslında her insanın midesi ve bağırsaklarında gaz oluşur. Ama bazı insanlar, çoğunlukla diğer insanlar kadar gaz oluşmasına rağmen, gaza karşı hassasiyetleri artmış olduğundan vücutlarında daha çok gaz varmış gibi algılamaktadırlar. Gaz çıkarıldığında veya bağırsak hareketleri hızlandığında ağrı genelde dinmektedir.

Öncelikle insanlarda gaz oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim.

Karında Oluşan Gaz ve Sebepleri

Her insanda sindirim sisteminde gaz oluşmaktadır. Normal olarak geğirdiğinizde veya anüs yoluyla gazı çıkartırsınız. oluşur. Ortalama olarak insanlar günde ortalama 8-20 defa gaz çıkartırlar.

Sindirim sistemindeki gazın iki sebebi bulunmaktadır. İlk sebep yutulan hava, diğer sebep ise bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş gıda artıklarında bozulma yapması sonucu oluşan gazdır.

Karında Şişkinliğin Nedenleri: Karın şişliği neden olur?

Aşırı karın şişkinliği ( karında distansiyon) genellikle bağırsak çalışma bozukluklarına bağlı bir rahatsızlıktır. Karın şişkinliğinin sebepleri aslında çok fazladır, yani öncelikle rahatsızlığın sebebinin belirlenmesi gerekir.

Karın şişliğinin en sık görülen nedenleri irritabl barsak sendromu veya spastik kolon hastalıklarıdır. Karın şişkinliği olan bu tür kişilerde bağırsağın çalışması bozulmuş ve bağırsak adelelerinde kasılmalar meydana gelmiştir. Bağırsak motilitesi ve bağırsağın ağrı eşiğinde değişmeler nedeniyle olur.

Ayrıca kalın barsağın splenik fleksura denilen dalak tarafındaki kısmında da gaz sıkışması olabilir (Splenik Fleksura Sendromu). Bu rahatsızlık da karın üst kısımlarında, özellikle sol üst kısımda rahatsızlık, adele spazmı, şişkinlik, ağrı ile kendisini gösterir.

Bağırsaklarda iltihap, daralma ve tıkanıklıklara yol açan divertikülit, kron hastalığı, barsak kanserleri gibi rahatsızlıklar da karında şişkinlik oluşturur.

Daha önce karından ameliyat olmuş kişilerde oluşabilecek bağırsak yapışıklıkları da karın şişkinliğine neden olabilir.

Herhangi bir hastalık olmadan da, çok yağlı gıda yenildiği zaman da midede şişkinlik ve rahatsızlık hissi oluşabilir. Çünkü çok yağlı yenildiği vakit mide boşalması gecikir.

(Visited 299 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. Emre

    Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. nigarkurt

    bağzı insanlar karın şişliğinden rahatsıslardır buyüzden karınşişliğni öğrenmek için hemen bilgi alıp doktora danışırlar bence güzelbir anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.