Karın Şişliği Nasıl Giderilir? Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın şişliği birçok kadında rahatsız eden can sıkıcı bir durumdur. Ancak karın şişliğinin oluşmasında ki temel neden sizin beslenme alışkanlıklarınızdan kaynaklanır. Bu nedenle ilk olarak yemek alışkanlıklarınız da doğru değişiklikler yapmalısınız.

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Yemek yerken lokmayı yuttuğunuzda beraberinde bir miktar da hava yutarsınız. Bu her kişide görülür ve normal bir durumdur. Yavaş yemek yendiğinde bu hava oranı azalır, ancak hızlı yemek yiyen kişi daha fazla hava yutar ve
sonucunda şişkinlik meydana gelir. Bu ala gelen ilk nedendir. Fakat karın şişliği mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile alakalı bir durumdur. Karın bölgesinde keskin ve şiddetli bir ağrı ile oluşur. Genelde gaz çıkarılması ile ağrı hafifler. Çünkü bağırsak hareketleri hızlanmıştır. Ancak karın şişliğinin birçok nedeni olabilir. Bu kişiden kişiye değişir.

Karın şişliğinin azaltılması için, kişide hangi besinlerin şişkinlik yaptığı saptanmalıdır ve bu besinler diyetten çıkarılmalıdır. Ayrıca öğünleri atlatmadan düzenli olarak yemeye özen göstermelisiniz. Az ve sık yemek yemek hem kilo almanızı önler ham de rahat sindirime faydalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise, lokmaları iyice çiğneyerek yutmaktır. Karın şişliğinin engellenmesinde önemli rol oynar. Lifli gıdalar sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller gibi besinler bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yol açar. Karın şişliğinden şikâyet eden kişilerin bu besinleri tüketmesi tavsiye edilir. Bununla beraber keten tohumu, çilek ve brokoli gibi besinleri de tüketmeye dikkat edin.

Beslenmede yapılacak değişiklikler karın şişliğinin giderilmesinde önemlidir. Diyette tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz ve gerekirse karın şişliğine neden olacak besinleri diyet listenizden çıkarmalısınız. Fakat bu kişiden kişiye değişir. Çoğunlukla soğan, karnabahar, enginar, armut, tam tahıl ekmek, sakız, gazlı içecekler, mısır gevrekleri ve süt gibi besinleri diyet listenizden çıkarıp fazla tüketmemeniz tavsiye olunur. Ayrıca sindirilmesi zor olan, yüksek kalorili yağlı besinleri fazla tüketmemekte fayda vardır. Besinleri çiğnediğiniz için diş sağlığınız önemlidir. Çürük ya da ağrıyan diş besinleri iyice çiğnemenize engel olur.

Karın şişliği sizi çok rahatsız ediyorsa bir doktora başvurmalısınız. Ama bundan önce şişkinliğin sebebini araştırıp bulmalısınız. Karın şişkinliğine en etkili yöntem, bağırsak hareketlerini hızlandıracak doğru beslenme ilkelerine uymaktır.

(Visited 205 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
 1. yurt disindan biri

  mhblar…benimde karnim ve midem cok sisiyor ve nedenini bilmiuyorum.stresten oldugunu soyluyorlar, ama bu durum zaten stres yaratiyor bende.bunu gidermeden stresim de gecmez.yani stres onun nedeniyse,buda stresin nedeni.nasil olacak bilemiyorum.bu durum canimi cok sikiyor.adet duzensizligide sislik yapar ama, duzenli oluyorum,onunla ilgili yok demek ki.lutfen yazin ne apmaliyim…

 2. makbule

  benimde ayni puroblemim varmidem ve karnim sisiyor kendimi hamile gibi hissetiyorum
  ve moralim bozuluyor

 3. sena

  aynı sorun bendede var hamile gibi hissediyorum kendimi ve çok çok sinirrrrrrrr oluyorum

 4. serhan

  melissa cayi gibi bitkisel caylar iyi geliyor

 5. fatma

  sade soda iyi geliyo

 6. Anonim

  sade soda iyi geliyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.