Karın Şişkinliğine Karşı Ne Yapmalı? Ne Yemeli, Ne İçmeli? Nelerden Uzak Durulmalı?

Karın şişkinliği, vakit, vakit yaşanılan rahatsız edici bir durumdur. Ancak, bu durumun mutlaka bir nedeni vardır. Karın şişkinliğinin nedeni biliniyorsa tedavi edilmesi daha kolaydır. Yanı, nedenine göre, tedavisi mümkündür.

Bir önceki makalemizde, “Karın Şişkinliğinin Nedenleri” üzerinde durmuştuk. Şimdi bu nedenlere göre, Karın Şişkinliği Nasıl Geçer? bu konu üzerinde durmak istedik.

Karın Şişkinliğinin Nedeni, Kabızlık ise;

Günde 2-2,5 litre sıvı tüketimine özen gösterilmeli. Çiğ sebze, sebze yemekleri ve meyveler günlük beslenme düzeninde mutlaka yer almalı. Kabuklu tüketilebilen meyvelerin kabuğunun soyulmaması önemli. Uzun süre aç kalmamak ve gün içerisinde 3 saatte bir düzenli beslenmek kabızlıkla mücadele ederken en önemli faktörlerden biri. Gün içerisinde yapılacak yarım saatlik kısa yürüyüşler ve stresten uzak durmak kabızlığın çözülmesi için gerekli.

Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir, kivi, ananas, kayısı, ıspanak, semizotu, tüketilmeli.

Muz, şeftali, tatlı elma, asitli içecekler, beyaz ekmek, bir süre tüketilmemeli.

Karın Şişkinliğinin Nedeni, Regl Öncesi Şişkinlik ise;

Günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterilmeli. Beyaz şeker ve beyaz un içeren besinlerin tüketimi minimal düzeye indirilmeli, mümkün olduğunca tam tahıllı ekmek ve tam tahıl ürünleri tercih edilmeli. Tatlı ihtiyacı hissedildiğinde, meyve ve bitter çikolata ile karşılanması daha sağlıklıdır. Asitli ve kafeinli içecek tüketimi bu dönemde şişkinlik hissini ciddi derecede artırır. Şişkinlik hissinin azalması içinkarin-sisligi az tuzlu besinler tercih edilmeli, salamura, turşu, konserve gibi tuz içeriği yüksek besinler bu dönemde tüketilmemelidir. Yağ, midede uzun süre kaldığından ötürü kızartma, kavurma gibi yağ içeriği yüksek besinler şişkinlik hissini artırır. Tencere yemekleri, ızgara ve fırında pişirilmiş yemekler tercih edilmeli, yemeklere mümkün olduğunca az yağ eklenmelidir.

Regl öncesi, maydanoz, semizotu, yeşil çay, kiraz sapı çayı tüketilmeli.

Beyaz şeker, beyaz un, kolay sindirilebilir pirinç gibi diğer karbonhidrat çeşitleri, asitli içecekler, konserve, turşu, salamura besinler, kızartma, kavurma, yağlı et çeşitleri, tavuk derisi, regl öncesi tüketilmemeli.

Karın Şişkinliğinin Nedeni, Yemek Yerken Yapılan Hatalar ise;

Yemeğe zaman ayırmalı ve iyi çiğneyerek besin tüketilmelidir. Mümkün olduğu kadar yemek yerken konuşulmamalı ve başka işlerle ilgilenilmemesi gerekir. Yemek esnasında aşırı sıvı tüketiminden kaçınılmalı ve tüketilecekse bile asitli içecekler tercih edilmemelidir.

Yemek sonrası, maden suyu tüketimi, yemekten sonra hemen uzanmamak veya uyumamak, yemekleri iyi pişirmek, en güzel tedavi yöntemleridir.

Tatlandırıcı içeren içecekler ve sakızlardan, asitli içeceklerden bir süreliğine uzak durulmalıdır.

Karın Şişkinliğinin Nedeni, Gaz ise;

Yemekler mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğnenerek tüketilmeli. Yemek esnasında asitli içecek tüketiminden ve konuşmaktan kaçınılması gerekli. Aşırı lifli beslenmekten (sadece çiğ sebze ve meyve ağırlıklı beslenme) kaçınılmalı. Ek lif takviyesi alınıyorsa bir süre için bırakılması uygun olacaktır. Probiyotik ürünlerin tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir. Kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagiller bir gece önceden suda bekletilmeli ve bekletilen suda pişirilmemelidir. Meyvelerin kabuğu soyularak tüketilmelidir. Laktozsuz sütler tercih edilmelidir.

Adaçayı, yemek sonrası maden suyu tüketimi, yavaş besin tüketimi ile şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

Karnabahar, brokoli, iyi pişmemiş kuru baklagiller, pişmemiş soğan ve sarımsak, yeşil soğan, lahana, mor lahana, aşırı miktarda salata, laktozu ayrılmamış süt ürünlerinden ise bir süreliğine uzak durmalısınız.

karin-sisligiKarın Şişkinliğinin Nedeni, Laktoz İtoleransı ise;

Doğumsal olmayan laktoz intoleransında; süt ve süt ürünlerinin uzun süre tüketilmemesi en önemli etmendir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini beslenme düzenine yeniden eklemek gerekir. Sonradan gelişen (sekonder) laktoz intoleransında; bir süre gaz problemi çıkarsa dahi günde 1 bardak sütün düzenli tüketiminin zamanla vücudu laktoza yeniden alıştırabildiği bilinir. Süt her durumda şişkinlik yapmaya devam ediyor ise süt yerine yoğurt ve peynir tercih edilebilir.

Laktozsuz süt, laktazlı süt, yoğurt, probiyotik yoğurt, probiyotik içecek tüketilmelidir.

Karın Şişkinliğinin Nedeni, Yumurtalık Kistleri ve Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri ise;

Bu dönemlerde regl öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterilmesi gerekiyor.

Karın Şişkinliğinin Nedeni Obezite ise;

Bu durumda kişinin ideal kilosuna dönmesi önem taşıyor.

“Karın Şişkinliği ve Nedenleri” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Kabızlık Tedavisinde Doğal ve Etkili Yöntemler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 88 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.