Karın Şişkinliği ve Nedenleri

Karın şişkinliğinin pek çok nedeni vardır. Başta stres olmak üzere, şişkinliğe neden olan bu nedenlere şöyle bir değinmek istiyoruz.

Karın Şişkinliğinin Nedenleri :

Kabızlık : Genellikle 3 günden fazla süren kabızlık probleminde, karın şişliği ve vücudun ödem tutması doğaldır. Bağırsakların doluluğu karın bölgesine yansır ve kişi genelde karnının alt bölümü olmak üzere bazen tamamını şiş hissedebilir.

Yetersiz sıvı tüketimi, yetersiz lif tüketimi, düzensiz beslenme, hareketsizlik ve stres kabızlığa yol açan nedenlerdir.

Hormonal Değişimler ve Regl Dönemleri : Regl dönemleri öncesinde birçok kadının ortak şikâyeti şişkinlik hissidir. Özellikle, adet öncesi gerginlik sorunu yaşayan kadınlarda şişkinlik hayatı kâbusa çevirebilir.

Aşırı tatlı tüketimi, yanlış karbonhidrat tüketimi, yetersiz sıvı tüketimi, yağlı besinlerin aşırı tüketimi, asitli içecek tüketimi, aşırı tuz tüketimi, regl öncesi şişkinliğe yol açan nedenlerdir.

Yemek Yerken Yapılan Hatalar : Hızlı yemek yemek, yemek yerken konuşmak, yemek yerken aşırı sıvı tüketimi gibi durumlar karnımızın şişmesine neden olabilir. Yemek yerken konuşmak, hava yutmayı kolaylaştırdığından ötürü karnımızı daha şiş hissetmemizi sağlar. Asitli içecekler de benzer etkiler gösterir.

karinAsitli içecek tüketimi, yemeğe zaman ayırmamak, yemek yerken TV izlemek, yemek yerken konuşmak, yemek yerken aşırı sıvı tüketmek, sosyal yemeklerde konuşarak besin tüketimi, tatlandırıcı içeren içecek ve sakızların aşırı kullanımı, yemek yerken yapılan hataların en yaygın olanlarıdır.

Gaz Problemleri : Bazı sindirim sistemi hastalıkları, yemek yerken yapılan bazı hatalar, düzensiz ve dengesiz beslenme gaz problemlerine yol açabilir.

Hızlı yemek yemek, yemek yerken asitli içecek tüketimi, reflü ve gastrit gibi bazı sindirim sistemi sorunları, aşırı lifli beslenme, gaz yapan bazı besinlerin aşırı tüketimi, probiyotik ürünlerin yanlış kullanımı, gaz problemlerine yol açan nedenlerdir.

Laktoz İntoleransı : Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilen bir sindirim sistemi problemi olan laktoz intoleransı; ciddi karın şişliğine ve gaz problemlerine yol açabilir. Laktoz; süt ve süt ürünlerinde bulunan bir çeşit karbonhidrattır.

Doğuşsal, süt ve süt ürünlerinin uzun süre tüketilmemesi, reflü ve gastrit gibi bazı sindirim sistemi sorunları, laktoz intoleransının nedenleridir.

Yumurtalık Kistleri ve Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri : Yumurtalık kistlerinin ve bazı doğum kontrol yöntemlerinin şişkinliğe sebep olduğu biliniyor. Genelde bu tür şişkinlikler, dönemsel tekrarlıyor.

Obezite : Karın bölgesindeki aşırı yağ dokusunun şişkinlik hissine ve sindirim sistemi problemlerine neden olduğu biliniyor. Bu durumda kişinin ideal kilosuna dönmesi önem taşıyor.

“Karın Şişliği Neden Olur? Karın Şişliğinin Nedenleri” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Karın Şişliği Nasıl Giderilir? Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 15 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.