Karaciğeri Temizleyen Besinler

Alkollü içecekler, yüksek kolesterollü yiyecekler, kullandığımız bazı ilaçlar ve benzeri etkenler vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğere zarar veriyor olabilir.

Karaciğer, vücuttaki toksinleri tutar. Ama, siz, yediğiniz besinler ile karaciğerinizi temizleyebilirsiniz.

Şimdi, size söyleyeceğimiz bu besinleri tüketerek, hem karaciğerinizi temizleyecek, hemde daha sağlıklı bir karaciğere sahip olacaksınız.

İşte karaciğerinizi yenileyecek ve temizleyecek yiyecekler :

Yeşil Yapraklı Sebzeler : Çiğ, pişmiş veya suyu sıkılarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler karaciğer temizliği için çok faydalıdır. Ağır metalleri de nötralize ederler.

Enginar : Yüksek miktarda antioksidan içeren enginar, karaciğere çok faydalıdır. Özellikle mevsiminde öğle veya akşam yemeğinde tüketilmesi önerilmektedir.

Pancar ve Havuç : Her ikisi de beta karoten bakımından zengin olan bu besinler karaciğer fonksiyonlarını geliştirip, uyarır.

Salatalara eklemeyi unutmayın.

Sarımsak : Küçük bir miktarı bile karaciğer enzimlerini aktive ederek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sarımsak, yüksek dozda alisin ve selenyum içerdiğinden doğal olarak karaciğeri temizler.

karaciger-temizGünde 2-3 diş çiğ sarımsak yemek veya yemeklere eklemek karaciğeri temizler.

Tam Tahıl : Kahverengi pirinç gibi tam tahıl ürünleri B vitamini bakımından zengindir. Bu da genel olarak tüm metabolizma için iyidir.

Zeytin Yağı : Soğuk preslenmiş organik yağlar karaciğer için çok faydalıdır.

Ceviz : Ceviz, karaciğerin amonyağı vücuttan atmasını sağlar. Ayrıca kaliteli yağlar içerir ve karaciğeri temizlemeye yardımcıdır.

Yeşil Çay : Yeşil çay sadece lezzetli değil aynı zamanda karaciğeriniz için de çok faydalıdır.

Limon : Antioksidan içeren limon karaciğeri temizler ve karaciğerin enzim üretmesini destekler. Limonu bir sürahi suya ekleyerek elde ettiğiniz limonlu suyu her sabah içmeyi unutmayın.

Greyfurt : Hem C vitamini bakımından hem de antioksidanlar bakımından zengin olması onu doğal bir karaciğer temizleyicisi yapar. Küçük bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu karaciğer detoks enzimlerine yardımcı olur.

Her gün ufak bir bardak taze greyfurt suyu karaciğere iyi gelir. Ancak bazı ilaçlarla alınmaması gerektiğini unutmayın ve doktorunuza başvurmadan içmeyin.

Avokado : Zararlı toksinleri temizlemek için gerekli olan glutatyon üretimini sağlar.

Elma : Pektin yönünden çok zengin olan elma, sindirim sisteminden toksinlerin atılmasına yardımcıdır bu da karaciğerin işini kolaylaştırır.

 

 

(Visited 141 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.