Karaciğere Zarar Veren Etkenler

Karaciğer vücudun en hayati organlarından biridir. Karaciğer vücudun filtresidir.

Sağlıklı olmayan, düzgün çalışmayan, kirli olan bir karaciğerde; kan temizlenmediği için kalp-damar sistemi zarar görür. Toksinleri temizleyemediği için, vücut yağlarının enerji üretimi yavaşlar. Kilo alımı başlar. Kişiler kendini sürekli yorgun hisseder. Hatta ciltlerinde bile gözle görülür deformasyonlar ve yağlanmalar başlar. Karaciğer ile ortak çalışan safra kesesi de etkilenir. Karaciğerden günde 4 bardak kadar safra salgılanır. Salgılanan bu safra ile yağların sindirimi kolaylaşır. Ama düzgün çalışmayan bir karaciğerde sindirim zorlaşır.

İşin kötüsü, karaciğer fonksiyonları iyice yavaşlamadan, karaciğerin harabiyetini anlamayabiliriz.

İşte; karaciğerimizin görevlerini aksatmadan yerine getirebilmesi için bu organı korumamız ve zarar verecek etkenleri de iyi bilmemiz gerekir.

Karaciğere Zarar Veren Etkenler :

Alkol : Alkol, karaciğere en çok zarar veren içecektir. Çünkü, safra yollarında ödem oluşturur,karaciğerdeki detokslayıcı (vücuda fazlalık ve baskı yapan maddelerin dışarı atılmasını sağlayan) enzimlerin fonksiyonunu bozar.

Obezite : Vücutta fazla miktarda yağ var ise, karaciğerde yağ hücreleri oluşabilir ve bu durum, karaciğer büyümesine neden olabilir. Ancak; sağlıklı yaşam tarzı bu durumu geri çevirebilir.

alkolŞeker : Çok fazla şeker tüketmek, karaciğer için de zararlıdır. Karaciğer yağ oluşturmak için, meyve şekeri olarak adlandırılan fruktozu kullanır. Çok fazla rafine tüketmek ve yüksek miktarda fruktoz, mısır şurubu içeren gıdalar tüketmek karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Bu yüzden şeker eklenmiş gıdaları tüketirken bir kez daha düşünün.

Monosodyum Glutamat ( Çin Tuzu ) : Monosodyum Glutamat, lezzet vermesi için birçok paketlenmiş ve hazır gıda içerisinde kullanılır. Yaygın olarak bilinenler, diyet kolalar ve cipslerdir. Paket üzerinde monosodyum glutamat yerine; hidrolize bitkisel protein, maya özü, çin tuzu ya da soya ekstresi gibi ifadelerle de karşılaşabilirsiniz. Monosodyum Glutamat karaciğer iltihabına neden olur ve ciddi hasarlar verir.

Yüksek Miktarda A Vitamini Tüketmek : Kemikleri güçlendirmek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için A vitamini içeren yardımcı besinler üretilmiştir. Fakat yüksek miktarda A vitamini almak karaciğer için toksiktir.

Antidepresanlar : Antidepresanların çoğu karaciğerinize ciddi oranda zarar verir.Hatta bazı durumlarda hasar ölümcül olabilir.

Trans Yağlar : Yağların yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak ısıtılması ve kızartılması ile trans yağ oluşur. Hazır gıdalarda, margarinlerde, işlenmiş yiyeceklerde, yüksek miktarda trans yağ bulunmaktadır.

Trans yağlardan zengin beslenme, sadece, bel çevrenizi kalınlaştırmaz, aynı zamanda, karaciğer hastalığına yakalanma riskini de ciddi oranda artırır.

(Visited 38 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.