Karaciğere Zarar Veren Besinler

Karaciğer, vücudumuzda çok önemli görevleri olan bir organımızdır. Görevlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Sindirim ile kana geçen besinleri parçalar ve bunların kullanabilir ya da saklanabilir hale getirir. Sindirim ile gelen yararlı molekülleri kan yoluyla hücrelere gönderdiği gibi zararlı molekülleri de böbreklere yollar. Karaciğer vücudumuzdaki şeker, yağ ve protein oranını düzenler. Vücudumuzun ısınmasını sağlar. Yaşlanmış kan hücrelerini parçalar, antikorları üretir.

Karaciğerimiz ne kadar sağlıklı ve düzgün çalışıyor ise vücudumuzdaki pek çok fonksiyon da düzgün işler.

Karaciğer bu görevleri yapamaz hale gelirse, pek çok hastalık baş gösterir. Bu durumun olmaması için, hangi besinlerden uzak durulmalı veya az yemeli diyor ve karaciğere zarar veren besinleri aktarmak istiyoruz.

Karaciğere Zarar Veren Besinler:

* Karaciğerimize en fazla zarar veren madde alkoldür. Kandaki alkolü emerek kandan uzaklaştırmaya çalışırken karaciğer çok fazla çalışır.

* Aşırı yağlı et tüketimi ve sucuk, sosis gibi besinler karaciğeri yorar. Bu gıdaları alırken aşırıya kaçmamak gerekir.

* Çok şekerli besinler, kola gibi içecekler, meyve suları karaciğeri yorar. Bu gıdalar, karaciğerimizin hastalanmasına neden olur.

fat-food* Aşırı tuz kullanılması da karaciğere zarar verir. Konserve ürünler, şarküteri ürünleri, fast food ürünler, hazır  çorbalar gibi gıdaları fazla miktarda tüketmekten kaçınmak gerekir.

* Karaciğeri hasara uğratmamak için, doymuş yağlardan uzak durulmalı. Margarin ve kızartmalar da doymuş yağ bulunmaktadır.

* Beyaz ekmek, poğaçalar, börekler gibi unlu gıdalar da  karaciğer için zararlıdır. Paketlenmiş, hazır gıdalar içerinde bulunan pek çok katkı maddesi, gıda boyaları, karaciğerin aşırı çalışmasına ve yorulmasına neden olur.

* Karaciğerin bir görevi de kimyasal maddeler ve ilaçlardaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirmektir. Kimyasal maddeler ile ilaçlardaki zararlı maddelerin karaciğerde birikirmesi organı hasta eder. Hal böyle olduğundan, kimyasal maddelerden ve aşırı ilaç tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

* Sigara kullanımı da karaciğere zarar verir. Sigara içimi ile kanımıza pek çok zararlı kimyasal madde girer. Kandaki bu zararlı maddeler karaciğere gider ve ona zarar verir.

Karaciğer, kendini yenileyen tek organımızdır. Zarar görse bile sonradan eski haline dönebilir. Ancak, çok zorlandığında sağlıklı haline dönemeyebilir.

Karaciğerde bir problem olduğunda, ağrı olmadığından, yan etkilerine bakmak gerekir. Aşırı tokluk hissi, karnın üst bölümünde şişlik, sürekli halsizlik durumlarında hemen doktora başvurmak gerekir.

(Visited 81 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.