Karaciğer Yağlanması ve Karaciğer Yağlanmasına Davetiye Çıkaran Sağlık Sorunları

Karaciğer yağlanması, çeşitli nedenlere bağlı olarak, karaciğerde trigliserid adı verilen yağın birikimidir. Karaciğerde bir miktar yağ bulunması normaldir. Bu yağ genellikle, karaciğerin, kendi ağırlığının %5-10’u kadardır. Ancak bu miktarın üzerinde karaciğerde yağ bulunuyorsa, karaciğerde yağlanmadan söz edilir.

Karaciğerde yağ miktarının artması, karaciğer hücrelerinin yerini yağ hücrelerinin alması demektir. Bu durum, karaciğerin normal fonksiyonlarını yapmasını engeller. Bunun yanında, karaciğerin farklı sebeplere bağlı olarak hasar görmesine zemin hazırlar.

Karaciğer yağlanması, alkole bağlı, alkole bağlı olmayan ve hamileliğe bağlı karaciğer yağlanması olarak üç gurupta incelenir.

Alkole bağlı karaciğer yağlanması : Fazla miktarda alkol tüketenlerde görülen bir yağlanma çeşitidir. Bu durum, uzun dönemde görülebileceği gibi kısa süreli aşırı alkol tüketiminden sonra da olabilir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması riskini, hepatit C enfeksiyonu gibi geçirilen enfeksiyonlar, vücutta fazla demir bulunması veya aşırı şişmanlık da artırabilir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması : Orta yaşın üzerinde bulunanlar ve aşırı şişmanlar başta olmak üzere bazı kişilerde karaciğerde yağlanma meydana gelir. Bu kişiler hayatlarında alkol almamış olabilirler. Ancak, bu kişiler sürekli yüksek kolesterol ve şeker hastası olan kişilerdir. karaciger-yaglanmasiBunların yanında; çeşitli ilaç kullananlar, viral hepatit geçirenler, kalıtsal karaciğer hastalığı olanlar, çok hızlı kilo verenler veya beslenme yetersizliği olanlarda  alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması görülebilir.

Hamileliğe bağlı karaciğer yağlanması : Nadir de olsa, hamilelik süresinde karaciğer yağlanması ortaya çıkabilir. Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, hamilelikte değişen hormonal dengenin karaciğer yağlanmasında rol oynadığı düşünülmektedir. Durum, hem anne hem de bebek için riskli olup her ikisinde de karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Karaciğer yağlanması tespit edildiğinde, bebeğin vakit geçirmeden alınması gerekebilir.

Karaciğer yağlanması riskini artıran sağlık sorunları :

* Yüksek kolesterol,

* Yüksek trigliserid,

* Tip 2 şeker hastalığı,

* İnsülin direnci,

* Yüksek tansiyon,

* Şişmanlık (obezite),

* Uyku apnesi,

* Tiroid bezinin az çalışması,

* Hipofiz bezinin az çalışması,

* Mide küçültme operasyonu geçirilmesi,

* Polikistik over sendromu.

(Visited 34 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.