Karaciğer Yağlanması Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanması, karaciğerin kendini korumak için oluşturduğu yağ bezlerinin aşırı olması durumudur. Karaciğerin, aşırı yağlanması, birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Ayrıca, yağlanmaya, iltihap durumu da eşlik ederse, karaciğer yapısında ve işlevlerinde sorunlar artar ve sağlık bozulur.

Karaciğerde yağlanmaya neden olabilecek sebepler;

Alkol tüketimi, hızlı ve birden kilo verme, wilson hastalığı, uzun zaman damar yolu ile beslenme, aşırı A vitamini tüketimi, kadınlarda hamilelik dönemi, bir takım ameliyatlar sonrası metabolik sendromlar, kilolu olma veya obez olma, şeker hastalıkları, kanda trigliserid fazlalığı, endüstriyel toksin fazlalığı, bakır depo etme sorunları, demir depolama sorunları, bazı ilaçların kullanımları, karaciğer depolama rahatsızlıkları, siroz hastalığının ilk bulguları sayılabilir.

Karaciğer yağlanmasında belirtiler;

karaciger-yaglanmaGenellikle fazla bir belirtisi olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle de hastalık sinsice ilerleyebilir ve sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Ancak, bazı kişilerde halsizlik, yorgunluk hissi, vücut kırgınlığı, karın bölgesinin sağ üst kısmında ağrı veya şişme gibi şikayetler yaşanır.

Karaciğer yağlanmasında teşhis;

Bazı testler ile karaciğer enzimlerine (ALT, AST, GGT) bakılır. Bu enzim seviyelerinde görülen artışlar karaciğer yağlanmasına işarettir.

Karaciğer yağlanmasında tedavi;

Önce, kişide yağlanmaya neden olan sebep bulunur ve ortadan kaldırılır. Örneğin, alkol tüketimi sonucu meydana gelmiş ise, alkol bırakılarak tedavide olumlu ilerleme elde edilir. Zira, karaciğer yağlanmasını iyileştirebilecek ilaç tedavisi yoktur. Hastanın beslenmesine dikkat etmesi, alkol kullanmaması, egzersiz yapması, karaciğer yağlanmasını önleyebilecek tedbirlerdir.

Beslenme şekli ise, fazla yağlı yememeli, hayvansal gıdalardan uzak durulmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme şekli olmalıdır.

(Visited 42 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.