Kandaki Kalsiyum Seviyesi Nasıl Dengede Tutulur? Kandaki Kalsiyum Nasıl Dengelenir?

Kalsiyum, dişlerimizin ve kemiklerimizin oluşumunda, sağlıklı ve güçlü olmalarında çok önemlidir. Kanımızda ve yumuşak dokularımızda bulunan kalsiyum, eklemlerin yapılandırılmasından, kanın pıhtılaşmasına, sinir sisteminin onarılmasına ve kalp atışının düzenlenmesine de yardımcı olur.

Vücudumuz gerek duyduğu kalsiyumu dışarıdan yani besinlerle alamadığı zaman, kendi kalsiyumunu kullanmaya başlar. Yani kemikler, dişler ve yumuşak dokularda bulunan kalsiyumu kullanır. Sonuçta kalsiyum eksikliği oluşur ve bu da kemiklerin kolay kırılmasına, diş etleri hasarına, dişlerin kırılmasına sebep olur.

Süt, süt tozu, peynir, sardalya, kuru incir, yoğurt, yer fıstığı,  lahana kepekli ekmek, yumurta, balık, badem, kabak, brokoli, ıspanak ve maydanoz gibi besinler en fazla kalsiyum içen besinlerdir.

kalsiyum1Yeterli ve düzenli kalsiyum alındığında;

* Kemik erimesi önlenir,

* Tansiyon yükselmesi daha az görülür.

* Kilo vermek daha kolay olur.

* Meme ve bağırsak kanseri daha az görülür.

Kandaki Kalsiyumu Dengelemek için;

* Diyetimizle yeteri kadar D vitamini de almak gerekir. Balık ve süt gibi D vitamininden zengin gıdalar almak ve günde en az 15 dakika güneş banyosu yapmak çok önemlidir.

* Aşırı tuzlu yememek gerekir. Fazla tuz yiyenlerde idrarla kalsiyum atılımı artar ve kan kalsiyumu azalır. Bu azalma da kemik erimesine neden olur. Böbrek taşı oluşumunu önlemek için de fazla tuzlu yememek gerekir.

* Proteinli gıdaları (et ve balık)  fazla tüketmemek gerekir. Proteinli gıdaları fazla tüketenlerde  idrarla atılan kalsiyum miktarı artar. Her 1 gram protein fazlası, idrarla 1.75 mg kalsiyum atılımı yapmaktadır.  Proteinin az alınması da kan lkalsiyum düzeyine zararlı etki yapar. Bu nedenle kan kalsiyumunun dengede tutulması için proteinli gıda alımı, yeteri kadar olmalıdır.

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.