Kan Dolaşımını Kolaylaştıran Egzersizler

Kan dolaşımının yavaşlamasının  bir sebebi de, azalan bedensel hareketlerdir.

Gerçekten, hareketsiz bir yaşam, kan dolaşımını olumsuz  etkiler.

Kan dolaşımını hızlandırmak için, hayatımızın içine, mutlaka, ama, mutlaka, egzersizi katmamız gerek. Çünkü, sağlığımız için, bir hava, bir su, nasıl gerekli ise, egzersiz de, o denli gerekli.

Vücudumuzda kan dolaşımı sağlayan iki tür damar sistemi vardır. Atardamarlar, toplardamarlar. Atardamarlar, kalbin pompaladığı temiz kanı yani oksijenli kanı doku ve organlarımıza taşır. Görevi kolaydır.

Toplardamarlar ise, doku ve organların kullanıp kirlettiği kanı, akciğerler de  temizlenmek üzere kalbe taşıyan damarlardır. Yani, kirli kanı, ayaktan kalbe taşırlar ve görevi oldukça zordur.

Ancak, toplardamarların bu görevini, bacak baldır kaslarının çalışması ve toplardamar içindeki kapakçıların düzgün çalışması kolaylaştırır. Kaslar çalışmaz ve kapakçık sistemi de düzenli çalışmaz ise, kan dolaşımında elbette ki sıkıntı olur. Kirli kan, toplardamarlarda birikir ve göllenme yapar, Bu durum, hem damar yapısı bozar, hem  dolaşımı yavaşlatır. Vücudumuzdaki tüm organ ve dokuların görevi aksar, sağlık bozulur.

varis-egzersizŞimdi size vereceğimiz egzersizler, bacak ve baldırda bulunan kas pompasını çalıştıracak,  toplardamarların içinde bulunan kanı kalbe kolayca gönderecek, yani, kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Bu egzersizleri evde kolayca uygulayabilirsiniz. Yalnız bu egzersizleri,  hamilelik gibi özel durumlarda,  günde,  en az iki defa yapabilirsiniz.

Kan Dolaşımını Hızlandıran Ev Egzersizleri :

Rahat bir şekilde sırt üstü yatın, ellerinizi boynunuz arkasında birleştirin ve ayaklarınız gergin olacak şekilde uzatın. Dizlerinizi karnınıza doğru bükün, bu pozisyondayken bacaklarınızı gergin olacak şekilde yukarı doğru uzatın ve yavaş olarak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi 5-20 defa tekrarlayın.

Baldırlarınız alçak bir sandalye veya iki minder üzerindeyken sırt üstü yatın. Ayak parmaklarınızı katlayın ve zorlayarak sonuna kadar açın. Bir dakika boyunca bu hareketi yapın. Pozisyonunuzu korurken, ayaklarınızı saat ve tersi yönünde çevirin. 30 saniye boyunca 5 defa aynı hareketi yapın.

Aynı pozisyonda ayaklarınızı 10 defa ileri ve geriye doğru hareket ettirin. Bu egzersizi 1 dakika boyunca yapın.

(Visited 421 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.