Kalsiyum Emilimini Azaltan Durumlar Nelerdir?

Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumu, sağlıklı kalmaları açısından çok önemli bir mineral olup, kasların kasılıp gevşemesinde, kalbin düzenli çalışmasında, sinir sisteminde iletimde, enerji üretiminde ve kanın pıhtılaşmasında da kalsiyumun önemi büyüktür.

Kalsiyum yeterli alınmadığında ya da bağırsaklarda emilimi tam gerçekleşmediğinde raşitizm, osteoporoz, dişlerde çürüme, saçlarda ve tırnaklarda kırılma, eklem ve kas ağrıları, sinir sisteminde sorunlar, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, depresyona neden olabilir.

Bunun yanısıra; fazla alındığında ise, böbrek taşı ve kireçlenmesi, kemiklerde kireçlenme ve kas güçsüzlüğü gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Burada diyebiliriz ki; günlük alınması gereken kalsiyum miktarı, çok önemlidir. Yetişkinlerde; günlük alınması gereken kalsiyum miktarı 1000-1200 mg’dır. Çocuklukta, hamilelikte ve yaşlılıkta ise yaklaşık 1500 mg’dır.

Şimdi; kalsiyum emilimi ve kalsiyum emilimini azaltan durumlara değinebiliriz.

kahve-sigaraŞöyle ki; bağırsaklardan kalsiyum emilimi, vücuttaki kalsiyum durumuna, yaş, gebelik ve diyetteki bitkilere, göre değişir. Kalsiyum emilim oranı; bebeklikte ve çocuklukta % 60 iken, erişkinlerde alınan kalsiyumun % 15-20’si bağırsaklardan emilir. Yaş arttıkça kalsiyum emilimi azalır. D vitamini de bağırsaklardan kalsiyum emilimine yardımcı olur. Yeterli emilim için yeterli D vitamini olması gerekir. Yemekte bulunan fitik asit ve oksalik asit kalsiyumun emilimi önler. Oksalik asit ıspanakta, tatlı patateste ve bezelyede vardır ve bunlar kalsiyum emilimini engeller.

Kalsiyum Emilimini Azaltan Faktörler :

* Gıdanın lif yüzdesinin yüksek olması (lifler kalsiyum bağlayıcıdır; emilmeden vücuttan atılmasına yol açar)

* Oksalik asit içeren gıdalar kalsiyumu bağlar ve vücuttan atar (çikolata, ıspanak, havuç, kabak)

* D vitamini yetersizliği

* Fazla miktarda çinko ve alüminyum (preparat olarak) alımı

* Östrojen hormonu salgılanmasındaki azalma veya durma

* Sigara (nikotin kalsiyum bağlayıcı), çay (tanen kalsiyum bağlayıcı), kahve (kafein kalsiyum bağlayıcı), kola ve alkol kullanmak

 

(Visited 159 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.