Kalsiyum Emilimini Artıran Durumlar Nelerdir?

Bireyin kalsiyum ihtiyacı, yaş, cinsiyet, gebelik, hastalık gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. En çok kalsiyum gereksinimi duyulan evre, kadınlarda gebelik ve emzirme dönemidir.

Kalsiyumun bağırsaklarda emilimi vücutta bulunan D vitamini ve fosfor miktarı ile doğru orantılıdır. Vücutta yeteri kadar D vitamini yoksa, gıdalarla vücuda alınan kalsiyumun büyük bir bölümü bağırsaklarda emilemez ve idrarla dışarı atılır.

En önemli kalsiyum kaynağı gıdalar; süt ve süt ürünleri, patates, yumurta, pekmez, susam, keçiboynuzu, badem fındık, fıstık ve diğer kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir.

Tükettiğimiz gıdalarla, kalsiyumun vücudumuza yararını ve emilimini azaltan gıdaları az almak,  kalsiyumdan en yüksek derecede faydalanmamızı ve raşitizm, osteoporoz gibi hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır.

Kahvenin içerisinde bulunan kafein ve çayda bulunan tanen vücutta kalsiyum emilimini azalttığı için çay ve kahve tüketiminin azaltılması gibi.

Kalsiyum Emilimini Arttıran Faktörler :kalsiyum-emilimi

* Besinlerdeki kalsiyum-fosfor dengesinin uygunluğu

* D vitamininin varlığı

* Laktoz varlığı (Sütteki laktoz ve az miktardaki D vitamini sayesinde, kalsiyumun emilim oranı daha yüksektir. Sütteki kalsiyum, diğer tüm bitkisel kaynaklı besinlerdeki kalsiyumdan daha iyi emilir.)

* Brokoli, brüksel lahanası, soya ve tahıllar kalsiyumun kemiklere bağlanmasını arttırıcı özelliktedirler.

* Kalsiyum tablet şeklinde alınacaksa; en iyi fayda için A vitamini, D vitamini, C vitamini, K vitamini ve magnezyum, boron, fosfat ve manganez içeriği olmalıdır.

* Egzersiz

* Büyüme, hamilelik, emzirme gibi doğal ihtiyaç artışı

Besinlerle alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilimi, D vitamini tarafından ayarlanır. Bunun için D vitamini seviyemizin normal olması gerekir. D vitamini düzeyleri yeterli olmazsa kalsiyum emilimi de yeterli olmaz ve kalsiyum içeren besin alınmasına rağmen kalsiyum emilemez. En ucuz ve zahmetsiz D vitamini kaynağı güneştir.

Güneş ışınlarının etkisiyle deri hücrelerimizdeki kolesterolden D vitamini üretilir. Ayrıca, ton balığı ve somon balığı gibi balıklarda da D vitamini bulunur. Nadir durumlarda ilaç şeklinde de D vitamini alınabilir.

(Visited 103 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.