Kalsiyum Emilimi Neler Artırır? Neler Azaltır?

Vücudun ağırlığının %1,5-2 sini teşkil eden, insan vücudu için en önemli minerallerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum adeleler ve kalbin çalışması için gereklidir.

Kalsiyum diş ve kemiklerdeki protein iplikçiklerine fosfat tuzları şeklinde oturarak onların sert ve dayanıklı olmasını sağlar. Yalnız kalsiyumun bu şekilde etki etmesi için başta D vitamini olmak üzere bir çok vitamin, mineral ve hormon görev alır. Bunlar kalsiyum emilimi, fonksiyonu ve metabolizmasında etkilidir. Kalsiyum etkilerinin bir çoğunu magnezyum ile birlikte gösterir.

Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için bir çok sistem birlikte çalışır. Kemikler tam bir kalsiyum deposudur. Vücut gerekli kalsiyumu alamazsa kemiklerden almaya başlar ve bunun sonucunda kemik erimesi ortaya çıkar. Bu yüzden kalsiyum emilimi konusunda bilinçlenmek gerekir, diyebiliriz.

Besinlerle veya ilaç  yoluyla vücuda alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi de bir çok farklı etkene göre değişir.

kalsiyum-emilimi1Bunların başında yaş faktörü gelir. Örnek verecek olursak çocuklukta alınan kalsiyum emilimi %50-70’ken yaş ilerledikçe bu oran %30 ve hatta altına kadar düşmektedir. Ayrıca D, A ve C Vitaminleri kalsiyum emilimini arttırır. Protein ve yağlar normal miktardan aşırı alındığında yine kalsiyum emilimini düşürmektedir.

Besinler ile aldığımız kalsiyumun ancak %30-40 kadarı emilir. Yapılan araştırmalar sütteki kalsiyumun diğer bitkisel kaynaklı kalsiyumlardan daha iyi emildiğini göstermiştir. Yalnız yağsız sütler kalsiyum emilimi için yetersizdir. Ayrıca laktoz içermesi şarttır.

Kalsiyum emilimi D vitaminin varlığında, emzirme, büyüme, gebelik gibi durumlarda, laktozlu süt kullanımında, yağlı yiyecekleri dengeleyerek beslenme durumda, midenin alkali değil asidik ortamda çalışmasıyla, fiziksel egzersizlerle artar. Hareketsizlik, aşırı yağlı beslenme, yüksek protein alımı, D vitamini eksikliği ise tam tersi etki yapacaktır.

Bu arada; süt, yoğurt ve peynir dışında, yeşil yapraklı sebzeler de iyi birer kalsiyum kaynağıdırlar. Ancak ıspanak gibi yüksek ogzalik asid içerenleri kalsiyum emilimi azaltmaktadır.

Karnabahar, brokoli, kurubaklagiller, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez kalsiyum içeriği yüksek gıdalardandır. Limon, portakal, çilek, yumurta gibi besinlerde orta derecede, etler ve diğer taze sebze ve meyvelerde ise daha az derecede kalsiyum bulunmaktadır.

Sigara, alkol, çay, kahve ve kola tüketimi de kalsiyum emilimini azaltan diğer durumlardır.

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.