Kadınlarda Görülen Aşırı Tüylenme ve Tedavisi

Kadınlardaki aşırı tüylenme, erkek tipi kıllanmadır. Yani, yüz,çene, göğüs, karın, sırt ve bacak aralarında çıkan siyah ve kalın kıllardır.

Genelde hormon bozukluğundan kaynaklanır. Kadınlarda, erkeklik hormonu olan androjen, fazla çıkarsa, aşırı tüylenmeye yol açar. Androjenler, ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Kadınlarda görülen aşırı tüylenme ve kıllanma, kendilerinin ciddi anlamda yaşam kalitesini bozar. Strese girer,  ikili ilişkilerden kaçınırlar.

Aşırı Tüylenme veya Kıllanmanın Nedeni Nasıl Belirlenir?

Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenir. Ayrıca, yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerinde ki, tümörler tespit edilebilir.

Kadınlardaki Aşırı Tüylenme ve Kıllanmanın Tedavileri:

* Kozmetik Tedavi : Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş vs gibi yöntemler ile geçici olarak bu kıllardan kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. İnce elektroliz iğneleri ile kıl köküne hafif bir elektrik akımı verilir ve kıl kökü öldürülür. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu en az altı ay sonra yaptırması uygun olur.

tuy* Tıbbi Tedavi : Aşırı kıllanmanın tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltan proteinlerin üretilmesini sağlar. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı kıllanmanın tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH anologları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı kıllanma tedavi edilmektedir.

* Hormon Tedavisi : Bu tedavi ile yeni kıl çıkması engellenir. Önceden çıkan kıllar hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden en az altı ay sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan ortalama bir ila iki yıl sonra ilacın dozu azaltılarak kıllanmanın tekrarlayıp tekrarlamadığı tespit edilir ve gerekirse ilaca daha uzun süre devam edilir.

* Lazer Epilasyon : Lazer teknolojisi ışığın kontrollü olarak yoğunlaştırılması güçlendirilmesi ve hedef seçerek ısı enerjisine dönüştürülmesidir. Bu teknolojinin başarısı ve etkin sonuçları son 20 yılda Dünya da kanıtlanmıştır.

Işık farklı dalga boylarına sahiptir. Epilasyonda kullanılan dalga boyu kılın kalınlığına rengine kılın vücutta yer aldığı anatomik bölgeye ten renginin açık veya koyu olmasına göre tercih edilir. Genellikle kısa dalga boyu açık ten rengine tercih edilirken koyu renk tende ve bronzlaşmış tende leke riskini ortadan kaldırmak için uzun dalga boy tercih edilir. Tedavinin başarısı hekimlerin deneyimlerine bağlı olduğu kadar alet seçeneklerinin çok olmasıyla da doğru orantılıdır. Aksi takdirdesenelerce süren 10-20 seanslara kadar çıkan seans sayıları ya da cilt lekeleri kaçınılmaz olur.

TÜYLENME ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

HORMONLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

KADIN HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 408 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.