İshal Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

İshal, bağırsaklarda bulunan sıvının yeterince emilmemesi veya bağırsakta ekstra sıvının serbest bırakılması nedeniyle oluşan aşırı ve sık dışkılama durumudur.

Kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi ishale sebep olur. Yemekler kalın bağırsağa ulaştığında sindirilmiştir ve sıvı durumdadır. Kalın bağırsak sıvının bir kısmını emerek kalan yemek kalıntılarını yarı katı bir halde bırakır. Kalın bağırsağın farklı etkenlerden dolayı sıvıyı ememesi dışkının sulu atılmasına neden olur.

İshale en çok viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksinler neden olur. Bu sebeplerden ishal olan kişiler birkaç günde, en çok bir haftada iyileşirler. C vitamini ve magnezyumun tüketiminin fazla olması da ishal sebebi olabilir. Kötü beslenen ve hastalıklı kişilerde ishal yoğun su kaybı yaşanmasına sebep olur ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksinler dışında ishale neden olan dizanteri, kolera, botulizm ve crohn gibi daha ciddi hastalıklar da vardır. Apandisit patlamasında ishal sık görülen bir durumdur.

ishalİshal Belirtileri

* Sıvı dışkılama,

* Acil dışkılama isteği ve büyük abdestini tutamama,

* Fazla dışkılama,

* Susuzluk,

* Mide bulantısı ve kusma,

* Yüksek ateş,

* Halsizlik,

* Karın bölgesinde kısa süreli ancak çok şiddetli sancılar, ishalin genel belirtileridir.

Bu belirtiler den en az biri bile varsa bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir, diyebiliriz.

(Visited 18 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.