İshal Evde Nasıl Tedavi Edilir?

İshal, gündelik hayatta insanları zor durumda bırakan ve günlük aktiviteleri olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Ancak; ishalin kendi kendine geçmesini beklemek uygun olmaz ve ihmale de gelmez diyebiliriz.

İshal, genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanan bir durumdur. Enfeksiyon kaynaklı ishaller birkaç günde kendiliğinden geçer. Çocuklarda ishal 5-7 günde geçer. Nadiren 2 haftayı bulur. Yetişkinlerde ise iyileşme süresi 3-4 gündür. Nadiren 1 haftayı bulur.

Peki; ishal durumunda ne yapmalıyız? Neler yiyip içmeli, nelerden uzak durmalıyız? Evde, ishali nasıl tedavi etmeliyiz? Şimdi bu makalemizde bunlara değinmek istiyoruz.

Evde İshal Tedavisi :

İshal durumunda, yediğimiz, içtiğimiz gıdaların önemi büyüktür.

Posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakların çalışma sisteminin düzenlemesinde yararlı olacağı için ishali keser. Havuç, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran bir çok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir. Ancak ishal olan kişilerde iştahsızlık olacağı için yemek yemese bile bu yiyecekler ile beslenmesi oldukça önemlidir. Özellikle, yoğurt, bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Yoğurt içinde bulunan bakteriler bağırsak içinde yaşayan diğer zararlı bakterilerin yaşamalarına engel olurlar.

ishal-tedavisiMaden suyu, gazoz, türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır.

Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.

Hastanın almaktan kaçınması gereken yiyecekler de vardır. Bunlar peynir, yağlı ve sütlü yiyecekler, enginar, lahana, brüksel lahanası, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, ayva, çikolata, kızartmalar gibi yiyeceklerdir.

İshal olan kişi az ve sık sık beslenmeli ve beslenmedeki yağ oranı azaltılmalıdır.

Ayrıca; çok basit bir karışımla da ishalden kurtulmak mümkün diyor ve tarifimizi veriyoruz.

1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışımın her dışkılama sonrası yarım su bardağı alınması tedavi için çok etkili bir yoldur. Özellikle bebek ve çocuklarda ishal ölümcül olabilmektedir bu yüzden bu karışım çocuk ve bebeklerin hayatını kurtarıcı değerde bir tedavi seçeneğidir.

Yalnız, kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

(Visited 146 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.