İdrar Yolu Enfeksiyonu (SİSTİT) Nedir? Sistit Neden Olur? Sistitin Belirtileri Nelerdir?

Sistit idrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir.  Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Anatomik olarak erkeklerden farklı olmaları nedeniyle, kadınlarda daha sık görülen rahatsızlıktır. İhmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri : Sistit Nedenleri :

Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20’si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri : SİSTİT Belirtileri :

* İdrar yaparken yanma ve sızı. İdrar yaptıktan sonrada sürebilir.

* Sık idrara çıkma.

* Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir.

* Ateş, terleme, yorgunluk.

* Kusma ve bulantı.

* İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir.

SİSTİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 16 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. esenğül

    bendede çok idrara çıkıyorum ve kasıklarımda ağrı oluyor ve bir ğünde en az 4,5 kere ğidiyorum açaba neden olabilir sizçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.