İbrahim Saraçoğlu Öksürük ve Balgam için Bitkisel Çözüm

Soğuk havalar ile birlikte hava kirliliğinin ve sigara içiminin artması öksürük şikayetlerini de arttırabilir. Öksürük, üst ve alt solunum sistemi için koruyucu bir reflekstir. Öyle ki; öksürük sayesinde, üst solunum yollarına giriş yapmak isteyen mikrobiyal veya alerjen ajanlar uzaklaşabilir. Aynı zamanda alt solunum yollarının temizlenmesi de öksürük sayesinde mümkün olabilir.

Ancak; bu arada hatırlatmak gerekir, öksürük önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Zatürre, tüberküloz, koah, astım, kalp yetersizliği, akciğer kanseri gibi. Çünkü bu hastalıkların ilk belirtisi öksürüktür.

Öksürük kuru ve balgamlı bir şekilde olabileceği gibi, süre olarak akut ve kronik olmak üzere iki çeşittir. Ama bu rahatsızlık yani öksürük, genellikle, üst solunum yolu enfeksiyonları, astım, bronşit ve reflü kaynaklı olabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı öksürük, kuru olup özellikle gece saatlerinde artış kaydeder. Hatta bu öksürüğe geniz akıntısı ses kısıklığı ve boğaz ağrısı da eşlik edebilir.

oksurukAlerjiye bağlı öksürükler ise, benzer şekilde gece saatlerinde daha belirgin ve ataklar halinde olabilir. Yoğun geniz akıntısı şikayeti de görülebilir. Bu arada, bahar aylarında başlayan,  mevsim değişimlerinde kendini belli eden ve beraberinde hapşırma, gözlerde yaşarma, kaşıntı gibi belirtilerin olması da alerjik öksürüğü düşündürebilir.

Eğer, 3 haftadan daha uzun süren öksürükle beraber hırıltılı solunum ve nefes darlığı olursa; akla hemen astım gelmeli. Özellikle sigara, toz, duman, koku maruziyeti ile gelen öksürük ve bir de aile öyküsünde astım var ise astım kaçınılmaz olur.

Uzun yıllar sigara içen bireylerde, kış aylarında, koyu renkte balgamla birlikte öksürük var ise; koah hastalığı akla gelmelidir.

Çikolata, kahve, alkol, baharatlı ya da yağlı yiyeceklerle şiddetlenip, göğüste yanma ve ağza asit gelmesi reflü hastalığının belirtileridir. Bu durumda oluşan öksürük reflü hastalığının habercisi olabilir. Uyuduktan 2-3 saat sonra, göğüste yanma hissi ve kuru öksürük ile uyanmak reflü hastalığında görülebilir. Reflü öksürüğe neden olabildiği gibi öksürük de reflüyü arttırabilir. Ayrıca reflü astım hastalığını tetikleyebilir.

Gizli kalp hastalıklarında; yattıktan birkaç saat sonra nefes darlığı ile uyanma ve nöbet halinde öksürme tipik bir belirtidir. Kalp hastalığının ilerlemesi ile pembe köpüklü balgam görülebilir. Tansiyon ilaçları da öksürüğü tetikleyebilir.

oksuruk1Bu arada kış aylarında 3 haftadan kısa süren öksürüklerde, farenjit, sinüzit, larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sorumlu tutulur ve basit tedavi ile geçirilebilir. Bol sıvı tüketimi ve C vitaminli besinler ile bitkisel destek ürünleri çoğu zaman yeterli çözüm sağlar.

Ancak; 3 haftadan uzun süren öksürüklere, alt solunum yolu hastalıkları neden olduğu için doktor takibi gereklidir. Antibiyotik, bronş açıcı, balgam sökücü tedavi ile bu süreç desteklenebilir.

Ayrıca 8 haftadan uzun süren öksürükler için, akciğer grafisi, kan testleri gibi tetkiklere ihtiyaç duyulur ve sonuçlara göre değerlendirme yapılabilir.

Öksürük ve balgam konumuzu bu kadar detaylı anlattıktan sonra gelelim; ünlü bitki uzmanı, Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun kış aylarında havaların soğumasından dolayısı ile oluşan, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı öksürük için önerdiği bitkisel kürlerine.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, öksürük şurubu ve antibiyotik, gibi ilaç almadan, öksürükten kurtulmak isteyenlere; sırası ile şu kürleri tavsiye ediyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun  Öksürük ve Balgam için önerdiği kürler :

sogan-kuruBir orta boy sarı soğanı 6 yada 8 bölün. 2 bardak su ilave edip, kaynatın. Karışımı ılımaya bırakın ve ılıyınca süzün ve için. Her defasında, yeniden hazırlayıp taze, taze için. Fazla beklemiş soğan suyunu içmeyin, yeniden hazırlamanız daha uygun olacaktır.

Çocuklarda veya yetişkinlerde hiç geçmeyen kronik bir öksürük mevcut ise;

* Yarım su bardağı sütü kaynatın. Sonra bu kaynamış sütün içerisine 5-6 adet hatmi çiçeğini atın ve bir dakika kadar kaynatın. Bu karışım ılıyınca bir bardağa süzün ve çocuğunuza öğleden önce ve öğleden sonra 2 defa içirin.

Bu kürü 3-4 gün uygulayın. Bakın geçmeyen öksürük nasıl geçiyor diyor; İbrahim Saraçoğlu.  Bu kür sadece çocuklar için değil yetişkinler için de oldukça faydalı bir kür diyor, İbrahim Saraçoğlu.

Öksürüğünüz Balgamlı ise:

Yarım litre suya, 7-8 tane keçiboynuzunu kırarak atın ve 7-8 dakika kaynatın. Kaynamış bu suyu ılıdıktan sonra sabah ve akşam aç karnına için. 3 gün sonra balgam atmaya başlarsınız. Özellikle sigara tiryakilerinin bu kürü uygulamaları tavsiye edilir.

* Yine, balgam için soğuk pres keçi boynuzu pekmezi de içilebilir. 1 tatlı kaşığı sabah, 1 tatlı kaşığı akşam olmak üzere.

 

(Visited 2.690 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)
Loading...
Latest Comments
 1. zelfe

  başka bir şey denesek olmazmı acaba

 2. elif

  sogan küründen baska bi yöntem yok mu ben cok kötü öksürüyorm yaa 🙁

 3. yusuf

  en fazla kaç dakika beklemeliyiz soğan kürü hakkında nasıl anlayağız teşekkürler .d

 4. AYBUKE

  BEN SOĞAN KÜRÜNÜ YEDİ YAŞINDAKİ KIZIMA UYGULUYORUM DOĞRUMU ACABA

 5. damla

  bende çok kötü balgamlı öksürüyorum keçi boynuzu deneyeceğim iyiy gelirse size çok teşekür ederim

 6. canan

  soğan yumuşayıncaya kadar mı bekleyeceğiz..yoksa belirli bir süresi var mı….

 7. Senay

  Dediklerinizi yapıcam son çarem sizsiniz

 8. semiha

  arkadaşlar sogan suyunu bende denicem umarım iyi gelir…ama oksürüge türk kahvesıde bire bir gelıomuşşş deneyın…

 9. Hande

  Deniycem

 10. fatma

  sogan kürü idrar yollarındaki iltihabada çok iyi geliyor deneyin ama mide şikayeti olanlar denemesin

 11. oktay gurler

  Faranjite ne iyi geliyor lütfen yorumlarinizi bekliyorum

 12. admin

  Sitemizde faranjit ile ilgili konularımız olup, faydalanabilirsiniz. Bu konu başlıkları şöyle…
  Faranjit Nedir? Faranjit Neden Olur?
  Faranjit Nedenleri Nelerdir? Faranjit Nedir? Faranjit Türleri ve Faranjit Türlerine Göre Belirtileri Nelerdir?
  Faranjit İçin Ne Yapmalı?
  Faranşitten Korunmak İçin Ne Yapmalı?
  İbrahim Saraçoğlu-Faranjite Bitkisel Çözüm
  Faranjit Nasıl Tedavi Edilir? Faranjite İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

 13. Ayce mitchell

  Arkadaslar franjite adacayi kuru inanilmas iyi geliyor denedim 3 gunde nasil iyilestim anlamadim ama mutlaka gunde 3 veya dort defa deneyin her defasinda ikiser kere olmak usere Vede dislerinizi mutlaka fircalayin bu kuru oyle uygulayin lutfen TESEKURLER IBRAHIM SARACOGLU gercekten inannamadim adacayinin iyi gelebilecegine 🙂

 14. arzu

  geniz akıntım oluyor özellikle sabah ve gece

 15. neslihan ee

  way anasına beee işe yarıyor balgam malgam kalmadı :))9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.