İbrahim Saraçoğlu-Geniz Akıntısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi

Vücudumuz, geniz, boğaz, burun, ağız gibi bölgelerin nemli kalması için ve zararlı oluşumların vücut içerisinde yer edinip yayılmasını önlemek için mukus üretir. Üretilen bu mukus normalden daha fazla olursa geniz akıntısı oluşur. Genizdeki bu mukus akıntısı yüzünden sinüs bölgelerinden boğaza doğru inen bir rahatsızlık hissi ortaya çıkar.

Genelde mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde rastlanan alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar yüzünden ortaya çıkan geniz akıntıları, soğuk ve kuru havalarda da meydana gelebilir. Geniz akıntısı daha çok vücut direncinin düştüğü dönemlerde, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak oluşur.

Geniz akıntısı, soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi, hamilelik durumunda, sigara içmek veya içilen ortamda bulunmak, burna kaçan yabancı maddeler ile bazı gıdalar geniz akıntısının oluşmasına neden olur.

geniz-akintisiGeniz akıntısına neden olan gıdaları ise şöyle sıralayabiliriz. Süt ürünleri, hayvansal gıdalar ve yağlar, patates, kabak ve mısır gibi bazı sebzeler ile fındık, fıstık un ve şeker geniz akıntısına yol açan gıdalardır. Alkol ve kafeinli içeceklerde geniz akıntısını artırır.

Geniz akıntısına bağlı olarak boğazda bir gıcık hissi oluşur ve sürekli boğazı temizleme gereksinimi duyulur. Boğazda oluşan gıcık ve kaşıntı hissini gidermek için kuru öksürüklerle vücut kendini rahatlatmaya çalışır. Öksürük yüzünden boğaz tahriş olur ve boğaz ağrısı ortaya çıkar. Boğazdan sürekli  balgam gelir, öyle ki ani bir nefes alamama hissi doğabilir, orta kulak enfeksiyonları ve baş ağrısı oluşabilir.

Eğer, bu gibi geniz akıtısı şikayetleriniz var ise öncelikle doktor tedavisi önerilir. Ancak; doktor tedavisine ek olarak bazı uygulamalar ve ev tedavileri ile rahatlayabilirsiniz.

Öyle ki, geniz akıntısı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısını önlemek için evde alabileceğiniz tedbirler ve uygulayabileceğiniz tedavileri şöyle anlatabiliriz.

Geniz akıntısından korunmak için bulunduğunuz ortamın nemli olmasını sağlayın, bulunduğunuz mekanı sıkça havalandırın, buhar banyosu yapın, papatya çayı için, papatya suyunun buharını koklayın, bol su ile birlikte bitki çayı ve meyve  suyu için, burna tuzlu su çekin.

geniz-akintisi1Bunlara ek olarak bir de hayvan tüyü, toz ve polenlerden uzak durmaya gayret gösterin. Fazla baharatlı yiyecek tüketmeyin diyebiliriz.

Ayrıca geniz akıntısından kurtulmak için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun  bitkisel tedavilerine de başvurabilirsiniz.

Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği Adaçayı gargarası ile hem geniz akıntınızdan hem de geniz akıntısına bağlı öksürükten kolayca kurtulabilirsiniz.

Şimdi, İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği, bu bitkisel tedaviyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geniz Akıntısı için Adaçayı Kürü :

* 1 yemek kaşığı adaçayı,

1 su bardağı su.

Adaçayını suya atıp, kısık ateşte ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Sonra ocaktan indirip ılımaya bırakın. Ilıyan karışımı süzün ve 15 gün boyunca yatmadan önce iki kez, sabah kahvaltısından sonra yine iki kez gargara yapın.

Bu tedavi sayesinde hem geniz akıntısından, hem de geniz akıntısına bağlı öksürükten kurtulmuş olacaksınız.

Bu kürün haricinde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu önerilerde de bulunuyor.

zencefil-cayiBir su bardağı ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi, biraz bal ilave edin ve karıştırın. Birkaç gün boyunca günde 2 kez bu küre devam edin.

Bir su bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. 2-3 gün boyunca günde 2-3 kez bu kürü uygulayın.

* Günde 2-3 zencefil çayı için. Zencefil çayını yapmak için; 1 yemek kaşığı dilimlenmiş taze zencefili 1-2 su bardağı su ilave edip 10 dakika kısık ateşte pişirin. Süzüp içine biraz bal ekleyip için. Ayrıca, çiğ zencefil dilimlerini günde 1-2 kez çiğneyebilirsiniz.

Yarım çay kaşığı tuz ile karbonatı 1 su bardağı ılık suya koyun ve karıştırın. Bu karışımı burna çekin ve sümkürün. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde bir kez, daha sonra birkaç kez uygulayın.

* Yarım tatlı kaşığı acı biberi bal ile karıştırın. Günde 2-3 kez bu karışımı tüketin.

* 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biberi 1 su bardağı ılık suya karıştırın ve için. Bu uygulaya günde 1-2 kez uygulayın.

1 su bardağı ılık suya yarım limonun suyunu sıkın ve içine bal ilave edip karıştırın. Sabah aç karnına bu karışımı için. Limon suyunu çayınıza veya yeşil çaya da ilave edebilirsiniz.

“Faranjiti Kolay Geçiren Tedavi Yöntemleri” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“İbrahim Saraçoğlu-Bademcik Şişmesi ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 4.307 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. ayşe sevinç

    hocam bilgilerinizi bizimle paylaştıgınız için teşekkür ederiz 😀

  2. MEHMET DURSUN

    VERMİŞOLDUGUNUZ BİLGİLER İÇİN

    TEŞEKKÜR EDRİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.