HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV halk arasında genital siğil olarak bilinen lezyonlara neden olan virüslerdir. Genelde cinsel yolla bulaşır ve 100 den fazla tipi mevcuttur. Yaygınlığı gittikçe artan ve bulaştıktan sonra pek çok bulunan virüs türüdür.

Cinsel partner arttıkça virüsün bulaşma riski de artar. Bu virüs cinsel yol haricinde bebeğe doğum anında da bulaşabilir.

HPV virüsü, normalde, rahim ağzı, penis, anal bölge ve genital bölge kanserlerinin tek sebebi olarak gösterilmekte idi. Ancak son yıllarda özellikle, ağız içi, dil, gırtlak, yutak bölgesi ve diğer baş boyun bölgesi kanserlerinde de etkili olabileceği düşünülmektedir.

Şimdi bu makalemizde HPV virüsü nasıl bulaşır, bu konuyu detaylıca anlatmak istiyoruz.

HPV Nasıl Bulaşır?

hpv3* HPV öncelikle cinsel ilişki ile ciltten cilde bulaşır.

* Bulaşma için gerçek tam cinsel birleşme gerekmez. Cinsel birleşme öncesi yapılan temasla da bulaşma olabilir. Ayrıca, HPV virüsü genital bölge dışındaki deride ve tırnak aralarında da bulunur ve bu bölgelerle olan temas sonucu bulaşabilir.

* Genital siğili olan biriyle cinsel ilişkiye girmek, siğil gelişiminde çok büyük bir risktir.

Rahim ağzında HPV hastalığı olan kadınların çoğunda, erkek partnerlerin penisi klinik olarak incelendiğinde, HPV lezyonu görülmektedir. Bunlar o kadar küçüktür ki çoğu zaman her iki partner de bunlardan habersizdir.

* HPV ile karşılaştıktan sonra genital siğil gelişmesi genel olarak 4 hafta ile 8 ay aralığındadır. Ancak, siğil veya rahim ağzı hastalığı geliştirmeden önce, bazı kişilerde HPV, yıllarca veya on yıllarca sessiz kalabilir. Bu yüzden hastalığın ne zaman veya kimden bulaştığını bilmek mümkün olmayabilir.

* Genel olarak her iki partnerde de genital lezyonlar aynı tip HPV’ye bağlı olarak gelişmektedir.

* Oral seks ile de HPV bulaşabilir.

Bunların dışında HPV virüsü;

* Enfekte tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten HPV’nin geçebileceği söylenmektedir. Fakat kanıt yoktur. Ancak, açıklanamayan bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yolların olasılığını ekarte ettirmez.

* El ve cilt siğiline sebep olan HPV tipleri genital bölge siğiline sebep olandan farklıdır. İstisna olan küçük çocuklarda genital bölgede nadir olarak siğil yapan “non-genital” HPV tipleridir. Ayrıca genital HPV tiplerine çok nadir olarak genital bölge dışındaki lezyonlarda da rastlanır.

 

(Visited 138 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.