HPV Virüsü Nasıl Alınır? HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

HPV virüsü, son derece yaygın, bulaşıcı, bazen hiç belirti vermeyen ve genellikle cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, her 10 kadından 8’inin bu virüsü taşıdığı yani, bu virüsle yaşadığı yönündedir. Öyle ki; HPV nin 100 fazla türü mevcuttur.

Uzmanlara göre;

HPV virüsü %90 cinsel yolla; % 10 ise el ile temas, tuvalet ve kişisel hijyen malzemeleri ile bulaşabiliyor.

Birden fazla partnerin bulunması, HPV bulaşıcılığı acısından riski artırıyor.

HPV virüsü; cinsellik dışında bebeğe doğum esnasında da geçebiliyor. Bu nedenle, bu tür gebeliklerde sezaryen gerekebiliyor. Çünkü bazı HPV virüsleri çocukta ilerleyen yıllarda farenks (boğaz) kanseri oluşturabiliyor. Virüs 72 saat yaşayabildiği için bebek bakıcılarının ellerinden de bebeklere geçebiliyor.

Bu virüsün bazı tipleri genital bölgede siğil oluştururken, bazı kansorejen tipleri de rahim ağzında anormal hücreler oluşturarak, yıllar sonra rahim ağzı kanseri meydana getirebiliyor.

hpv1HPV virüsü 2 ay ya da 10 yıl önce vücuda girmiş ve bir kez cinsel ilişkide bulunmuş olmak bile kansere yakalanma olasılığını gösterebilir. Yani yıllar önceki bir ilişkiden kapılan virüs; karşımıza 10 yıl sonra rahim ağzı kanseri olarak çıkabilir. Rahim ağzı kanserinin en önemli suçlusu, HPV virüsüdür diyebiliriz.

Bu virüs, çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Bu nedenle düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yapılması gereklidir. Çünkü papsmear, HPV ’nin hücrelere yaptığı erken hasarın anlaşılmasını ve hastanın kontrol altında tutulmasını sağlar. Ayrıca artık PRC tekniğiyle; kanserojen olan HPV tiplerini de tespit edilebilmesi mümkündür.

Vücudun güçlü bağışıklık sistemi ile HPV vürüsü yenilebilir.

HPV virüsünün tedavisi cerrahi olarak siğili almak, koterize etmek(yakmak), kriyo yapmak(dondurmak) ve ilaç planlamasıdır. Genital siğiller kadında ciddi bir psikolojik yıkım yaratabilmektedir. Özellikle bulaşıcı olması; tedaviden sonra tekrar edebilmesi ve tedavinin ağrılı ve zaman alıcı bir süreç olması kadında ciddi psikolojik problemler yaratabilir.

(Visited 277 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.