HPV Tedavisi-HPV Tedavi Yöntemleri

HPV, ağız ve alt genital bölgeyi kaplayan deride siğil, kanser öncülü lezyonlar ve bazı kanserlere yol açan, küçük DNA grubuna ait bir virüstür.

HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan bu konuda genel önlemlerin alınması ve tedavisi çok önemlidir. HPV’nin bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki, şüpheli ilişkilerde kondom kullanılması bile enfeksiyondan korumayabilir. Cinsel temas esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da erkeğe bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden bariz kondilom lezyonları yani genital siğilleri olanlarla cinsel ilişkiye girmemek çok önemlidir.

Bu makalemizde, Genital Siğillerde ( Kondilom) Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Genital HPV Siğil Tedavi Yöntemleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

HPV’ nin yani, genital siğillerin tedavisi daha çok estetiğe yöneliktir. Çünkü virüsü kesinkes yok edebilecek bir tedavi yoktur. Lezyonların boyutu, şekilleri, sayısı gibi etkenlere bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri vardır ve bunlardan biri seçilebilir.

Tedavi yöntemine bağlı olmaksızın 4 hastadan birinde siğiller 3 ay içerisinde yineleyebilmektedir. Genital siğilleri yani lezyonları yok etmek, HPV nin bulaştırıcılığını da azaltmaktadır. Bu sebeple genital siğil varlığında zaman kaybetmeden bu kondilom lezyonlarını vakit geçirmeden yok etmek gerekmektedir. Şimdi genital hpv siğil yönetlerini sizlere aktarıyoruz.

Genital HPV Siğil Tedavi Yöntemleri :

hpv3Krioterapi (dondurma yöntemi): Siğiller likid nitrojen ile dondurulur. Nispeten ucuz ve küçük siğillerde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Uygulamanın yapıldığı yerde ağrı duyulabilir. Büyük ve yaygın siğillerde etkinliği azdır.

Kimyasallar, podofilin: Siğillerin uzaklaştırılması için birtakım kimyasal maddeler kullanılabilir. Uygulanması hasta tarafından zorlukla olur, çok sık doktora gidip uygulatmak gerekir. Kullanışlı olmadığı için bazı özel durumlarda ve nükslerde uygulanır. Gebelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Trikloroasetik asit: Siğiller tarafından emilir. Haftada bir tekrarlanır ve 6 hafta uygulanır. Artık kullanılmamaktadır. Sağlam dokuya da zarar verir ve daha sonra tedavi olan bölgede incelme ve kalıcı nekroz yapabileceği için tercih sebebi değildir.

Elektrokoterizasyon (yakma yöntemi): Siğiller elektrik akımı, koter cihazı ile imha edilir. Ağrının azaltılması için lokal anestezi uygulaması siğiller az  ve yaygın değilse ancak uygulanmalıdır. Siğiller yaygın ise  genel anestezi altında yapılması en uygundur. Koterizasyon siğil tedavisinde en etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavide en sık ve tercih edilen yöntemdir. Lezyonların yaygınlığı ve ebatlarına göre  hiç tereddüt etmeden  genel anestezi yapılmalıdır.

Lazer tedavisi: Siğiller laser ışını ile yok edilir. Genital bölgedeki ve boğazda HPV bulaşması ile oluşan ses tellerindeki büyük siğillerde yararlı olmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra uygulanır. Lokal anestezi ile yapılır. Deride İz bırakması veya enfekte olması mümkündür. İşlemden sonra yaklaşık 3 hafta boyunca ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Pahalı bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde her merkezde lazer tedavisi uygulanmamaktadır.

İnterferon tedavisi: Siğilin içine bu antiviral ilaç  (interferon)enjekte edilir, ancak pahalı bir tedavi yöntemidir, yan etkileri fazladır ve diğer tedavilere çok fazla üstünlüğü yoktur. Bu sebeple fazla tercih edilmez. Çok sık tekrar eden ve riskli guruba ait kondilomların tedavisinde tercih edilebilinir.

(Visited 61 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.