HPV Nedir? HPV Nasıl Bulaşır?

HPV (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilen; 100’den fazla tipi bulunan bir virüstür.

HPV, vücudun değişik yerlerinde siğil, hücre çoğalması ve kansere neden olabilir. HPV, vücuda alındıktan sonraki 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Siğiller en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde de çıkabilir.

HPV’nin %80-90’ı vücudun savunma hücreleri, yani, bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

HPV vürüsünün kanser oluşturma süreci 10-15 yıldır.

HPV virüsü, erkeklerde de penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası) ve anorektal (kalınbağırsağın sonu ile makat arasındaki bölge) kanserlerin nedenleri arasında sayılıyor. Oldukça yaygın görülen HPV vürüsü kolay bulaşır ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

HPV virüsünün 100 den fazla çeşiti olup, 5 ve 6. çeşiti insanlarda sıklıkla görülebilir. Genital bölgelerde siğil olarak kendini gösterir. Bu siğiller, ellerde kollarda ve parmaklarda oluşan siğillerden farklıdır.

hpvCinsel yolla bulaştığı söylenilen bu virüs, tam bir cinsel ilişki olmasa bile, ten teması ile de bireyden bireye bulaşabilmektedir.

Hatta; HPV virüsünü taşıyan bir kişinin kullandığı tuvaleti kullanmak, tuvalet kullanımı sonrası ellerini yıkamayan biriyle tokalaşmak, aynı eşyayı kullanmak ile de bulaşabilir. Burada en önemli nokta kişinin HPV enfeksiyonunun o an aktif olmasıdır.

Virüs ciltteki çatlaklardan vücuda girer ve orada gelişmeye başlar.

Genelde vücut, bağışıklık sistemi sayesinde virüsle mücadele eder ve %90 oranında virüsü yok eder. %10’luk kısımda ise virüs uzun zaman uykuda kalabilir.

Vücut direncinin kırıldığı ağır gripler, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi durumlarda ciltte siğiller halinde görülür.

(Visited 73 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.