HPV ile İlişkili Hastalıklara Nasıl Engel Olunur?

HPV en fazla cinsel ilişki yoluyla yayılır ama enfeksiyon oluşması için cinsel ilişki olması şart değildir. HPV cilt teması ile bulaşır ve yayılır. Enfekte olmuş bir kişiyle cinsel temasta bulunmak virüsün en sık görülen bulaşma şeklidir. Pek çok diğer cinsel yolla bulaşan hastalık gibi genital HPV enfeksiyonu da çoğunlukla belirti vermez. Peki;

HPV ve ilişkili hastalıklara nasıl engel olunur?

Genital siğiller : Bir aşı (gardasil) erkeklerde ve bayanlarda genital siğillere karşı koruyucu olabilir.

Servikal kanserler : Bu konuda iki aşı vardır. Gardasil ve cervarix. Ayrıca;  servikal kanserler, rutin kanser taramaları ile ve anormal sonuçların takibi ile engellenebilir. PAP smear testi anormal hücreleri tespit edebilir ve kanser gelişmeden önce bunlar yok edilebilir.

Bazı durumlarda serili kal mukoza üzerinden alınan dokularda HPV DNA testi yapılabilir.

asi2Genç yaşlarda aşıları olan bayanlarda bile servikal kanser açısından rutin taramalar yapılmalıdır. Zira aşılar birçok HPV tipini yok etse de bir kısmına karşı etkili olmayabilir.

Anal kanserler : Gardasil HPV  ye bağlı anal kanser gelişmeyi engelleyebilir. Homoseksüel biseksüel ve HIV pozitif kişilerde yıllık anal PAP smear testi öneren otörler vardır. Çünkü bu grup içerisinde anal kanser sıklığı daha fazladır.

penile kanser ve orofarinjeal kanserler için özel bir öneri yoktur.

Ayrıca juvenil başlangıçlı RRP (JORRP) gelişmesini önlemek için genital siğili olan annelerde sezeryan doğum şekli özellikle önerilmemektedir. Zira sezeryan doğum şeklinin JORRP yi engelleyip engellemediği açık değildir.

(Visited 39 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.