HPV-Genital Siğil ve Tedavisi

HPV insanlarda enfeksiyona neden olan bir tür virüstür.

HPV’nin 100 den fazla türü vardır. Bunlardan bazıları elde ve ayaklarda siğillere neden olurken, bazıları cinsel bölgede genital siğillere ya da başka bir adıyla kondiloma yol açarlar. Bazı türleri ise, kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere neden olabilirler. HPV’nin yaklaşık 20 türü de genital enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Genital siğiller, sıklıkla daha önceden enfekte olmuş partnerle korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkar, hem kadında hem de erkekte genital bölgede karnıbahar görünümünde tek bir bölgede veya yaygın dağılımlı, topluiğne başından bazen 5 cm (bazen 15-20 cm. çaplı olabilir) büyüklüğe kadar erişebilen ağrısız kitlelerdir.

Genital siğiller, en sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-25 yaş arasında gözlenir. Kondilom’lar kadınlarda en sık vulva (dış genital), anus (makad çevresi), vajen ve serviks (rahim ağzı) bölgelerinde, erkeklerde ise penisde ve kasık bölgesindedir. Siğiller kişilerde görüntü olarak sıkıntı yaratmakla birlikte, ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir. Bu lezyonlar cinsel partnere bulaştırılmasının engellenmesi ve yarattığı şikayetler nedeniyle tedavi edilmelidir.

sigilTedavide; Cerrahi olarak çıkartma, Elektrokoterizasyon (yakma), Kriyoterapi (dondurma), CO2 lazer ablasyonu, kimyasal destrüksiyon (biklorasetik asit, triklorasetik asit, podofilin, podofilotoksin) uygulanabilir.

Ancak; koter ile tedavi HPV odakların yakılması bu gün kabul gören en geçerli tedavi yöntemidir. Özellikle, dış genital bölgedeki kondilomların yok edilmesi için idealdir. Genellikle tek seferde tüm odaklar yok edilebilir. Tedavi süreci kısadır.

Kimyasal yöntemler sağlıklı ciltte tahriş etkisine sahip maddelerdir. Tahriş, iltihaplanma, lezyon ve yaralar oluşabilir. Hastanın kendisinin uygulaması oldukça zordur, sağlıklı deriye dokunulduğunda burada da harabiyet meydana getirebilir. Ayrıca, günlerce ve tekrarlayan uygulamaları gerektiren uzun bir tedavi seçeneğidir.

Siğiller, yakma, dondurma ve diğer tedavilerin sonrasında hayatın belirli dönemlerinde tekrarlama şansına sahiptir. Sebebi, zaman zaman çeşitli nedenlerle vücudun immün (bağışıklık) sisteminin düşmesi halinde, viral enfeksiyonun yeniden aktive olmasından kaynaklanır.

 

 

 

 

 

(Visited 117 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.