HPV, Genital Siğil, Kimlerde Daha Sık Görülür?

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum (kondiloma aküminatum ya da kısaca kondilom) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür.

Siğiller, HPV enfeksiyonunun görünebilir belirtileri ve sonucudur. Fakat HPV virüsü bulaşan herkeste siğil çıkmayabilir. Virüs, deri altında sessiz kalıp  hiçbir belirti vermez ve bu kişiler taşıyıcı durumda olurlar. Ancak; sessiz, belirti vermeyen HPV  de, belirti veren HPV gibi kanser oluşumu ile bağlantılı olup, risk arz ederler.

Siğiller kadınlarda vagina veya anüs çevresinde veya vulvada olabilir. Aynı zamanda kasıklarda, bacaklarda, boyunda, ağızda veya vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler. Erkeklerde ise siğiller  genellikle penis veya torbalardadır. Bazen erkeklerde de makat etrafına yayıldığı gözlenmektedir. Homoseksüel erkeklerde ise çoğunlukla anüs-makat etrafındadır.

Siğiller değişken boyutta olup büyüklü küçüklü olabilirler. Tek veya kümelenmiş bir şekilde olabilirler. Bazen siğillerden oluşan küme bir karnıbahar görüntüsünde olabilir. Bazen de tek tek dağınık şekilde olurlar. Genellikle cilt renginde ve ağrısızdırlar. Bazen pembe veya gri renk alabilirler. Seyrek olarak kaşıntı, ağrı ve kanama yapabilir. Genital bölgede huzursuzluk hissi tipiktir.

gen.sigilPeki; Kimlerde Daha Sık HPV Genital Siğil Görülür? HPV veya Genital Siğil için Riskli Kişiler Kimlerdir?

* Cinsel temasın başladığı 18-20 yaşlar HPV virüsünün alınması için en riskli yaşlardır.

* Siz veya cinsel eşiniz birden fazla kişi ile ilişkiye giriyor ise risk artacaktır. Cinsel partner sayısı arttıkça HPV’ nin bulaşma ihtimali de artar.

* Klamidya, Gonore, AİDS veya Herpes simpleks gibi başka cinsel ilişki ile bulaşan hastalığınız varsa risk artmaktadır.

* Hamilelik, uzun süre  doğum kontrol hapı kullanımı riski arttırmaktadır.

* Hodgkin lenfoma, lösemi gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıkları olanlarda risk artmaktadır.

* Beyaz ırkta daha fazla görülmektedir.

* Sigara içimi ve kronik alkol kullanımı, alışkanlık yapan madde kullanımı riski arttırmaktadır.

* Fiziksel yada ruhsal nedenlerle oluşan aşırı stres ve üzüntü vücut direncinin düşmesi riski arttırmaktadır.

Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de, bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açar. Bu yüzden HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir. Bağışıklığınızı yüksek tutmanızda büyük fayda vardır, diyebiliriz.

 

(Visited 79 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.