HPV Enfeksiyonunun Teşhisi Nasıl Yapılır?

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açar. Bu yüzden HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir.

El ve ayaklarda görülen siğiller, genital bölgelerde oluşan kondilomlar, ağızda, nefes borusunda, peniste oluşan lezyonlar ve rahim ağzında oluşan hücresel bozukluklar vücudumuzda HPV ‘nin kendini gösterdiği farklı bölgelerdir. Genital siğil tedavisi ve takibi yapılmazsa kanser riski artmaktadır.

Genital siğiller hem kadında hem de erkekte genital bölgede, HPV enfeksiyonu sonucu gelişen karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen toplu iğne başı kadar ufak, bazen de 5 cm çapına erişebilen ağrısız kitlelerdir.

hpv-tanisi1Erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda cinsel eş, eşin başka cinsel partnerlerinin olması, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak, kötü hijyen, sigara ve kötü beslenme gibi faktörler, rahim ağzı kanserine neden olan insan papillom virüsünü (HPV) tetiklemektedir.

Genital siğillerin gözle görülmesi hem erkekte hem de kadında HPV tanısı için yeterlidir. Şüpheli görünümde bazen bazı asit içeren solüsyonlar uygulanarak ciltteki renk değişikliklerinden siğil olup olmadığı anlaşılabilir.

Şimdi HPV nin anlaşılabilmesi için gereken testleri şöyle aktarabiliriz.

HPV enfeksiyonunun teşhisi için;

Görsel Muayene : Siğil veya lezyon mevcutsa

Sirke Çözümü Testi : Doktorunuz HPV enfeksiyonlu alanları beyaz yapan sirke çözümü testi uygulayabilir. Bu, görmesi zor düz lezyonları görmede kolaylık sağlar. Çoğu durumda, HPVnin tipini belirlemenin gereği yoktur çünkü görünür siğil ve lezyonlara sebep olan HPV tipleri kansere yol açmaz.

Smear Testi : Vajinal muayene esnasında doktorunuz serviksten hücre örneği toplar ve analiz için laboratuvara gönderir. Eğer laboratuvar sonucundan bir netice alınamazsa, doktorunuz HPV DNA testi isteyebilir. Smear testinizde bir anormallik yoksa, doktorunuz HPV DNA testini istemeyecektir.

DNA Testi : Bu test, serviksten alınan hücreler sayesinde, tip 16 ve 18 de dahil olmak üzere toplam 13 yüksek riskli HPV virüsünü ortaya çıkarabilir. Eğer DNA testi yüksek riskli HPV enfeksiyonunu işaret ediyorsa, kanser riski fazladır. Eğer son zamanlardaki smear testlerinizin sonuçları normalse ve 30 yaşından büyükseniz; doktorunuz smear testlerinize ek olarak HPV DNA isteyebilir. Her iki test de negatifse, bir sonraki Smear + DNA testiniz 3 sene sonra olmalıdır. Eğer smear testiniz negatif ama DNA testiniz pozitifse; doktorunuz sizi daha erken bir tarihte muayene etmek isteyebilir.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.