HPV Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları

HPV, cilt teması ile kişiden kişiye bulaşabilen bir virüstür. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Bunların yaklaşık 30 tanesi kadın ve erkeklerde genital bölge enfeksiyonlarına yol açar ve cinsel temas yolu ile kişiden kişiye bulaşır.

HPV’nin yaklaşık 20 türü de genital siğillere yol açar. Bu siğiller, vajinanın içinde veya dışında ve erkek cinsel organının üzerinde çıkar. Ancak; bu bölgelerin yakınındaki cilde de bulaşabilir.

Genital siğiller vulvada veya rahim ağzında da oluşabilir. HPV’nin yaklaşık 15 türü anüs, rahim ağzı, vulva, vajina ve erkek cinsel organı kanserleri ile ilişkilidir. Baş ve boyun bölgesi (bademcik, dilin arka tarafı gibi) kanserlerine de yol açarlar. Bunlar HPV’nin yüksek riskli tipleri olarak bilinir.

Peki; bu kadar bulaşıcı ve yaygın olan HPV enfeksiyonundan veya genital siğillerden nasıl korunulur. Bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

asiHPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan, önlemlerin alınması HPV enfeksiyonundan korunmada tek yoldur. Ancak; HPV’nin bulaştırıcılığı o kadar yüksek ki, özellikle, yaygın lezyonlarda kondom (prezervatif) kullanımı bile lezyonu olmayan kişiyi koruyamayabilir. Cinsel temas esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da tam tersi kadından erkeğe bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden bariz kondilom lezyonları olması durumlarında bu kondilom kitleleri tedaviyle yok edilene kadar ilişkiye girmemek çok önemlidir.

HPV’den korunma yolları : 

HPV den korunmada bayanlar için en önemli üç stratejik adımı şöyle özetleyebiliriz:

1) Cinsel davranış hakkında bilinçlenme, korunmasız ve rastgele cinsel ilişkiden kaçınma.
Ancak prezervatif kullanımı enfekte olmuş derinin ve vücut sıvılarının geçişini engellerse koruyucudur. Yani her durumda yeterli korunma sağlamayabilir.

2) Zamanında HPV aşısı yaptırmak.

3) Düzenli jinekolojik muayene ve pap smear taraması ile erken teşhis.

Sağlıklı yaşam, sigaradan kaçınma gibi genel önlemler ve mesela epilasyon işlemi sırasında ortak malzeme (tıraş bıçağı, ağda, enfekte laser probları vs.) kullanımından kaçınma gibi genel önlemler de önemlidir.

(Visited 58 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.