HPV Enfeksiyonu ve Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak için Neler Yapılmalı?

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü, genellikle cinsel ilişki veya ciltten cilde temas yolu ile geçen bir vürüstür. Ancak, son yıllarda HPV enfeksiyonunun aşırı derecede artması başka sebepleri de düşündürmeye başlamıştır.

Uzmanlara göre, HPV virüsünün sadece, cinsel ilişki ile değil, tuvalet, havuz gibi mekanlardan ve kötü hijyen koşullarından da bulaşabileceği yönündedir.

HPV virüsü; kadınlarda genel olarak akıntı, yanma ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olur. Bu durum, basit bir vajinal enfeksiyon olarak algılandığı için hastalık sinsice ilerleyerek kansere dönüşebiliyor.

HPV virüsünün çoğu türü güçlü bir bağışıklık sistemi ile kendiliğinden temizlenebiliyor. Fakat bazı türleri vücutta kronik enfeksiyon olarak kalıyor. Bu enfeksiyonlar rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

HPV virüsünün yaygınlığının artması ile rahim ağzı kanserine yakalanan kadın sayısı da çoğalıyor.

HPV enfeksiyonu çok tehlikeli ama önlenebilir bir hastalıktır. Şimdi bu önlemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

HPV Enfeksiyonu ve Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak için;

sigara7* Çok eşli kadın ve erkekler, özellikle değişkenlik gösteren partnerlerine dikkat etmeli ve kondom kullanmalıdır.

* Prezervatif, bazen bu virüsten korunmada etkili olmadığı için ilişki sonrası temizlik çok önemlidir. Cinsel ilişki sonrası sabunlu suyla genital bölgenin temizlenmesi gerekir.

* Ortak kullanılan tuvaletlerde dikkatli olunmalı. Eğer mevcutsa antibakteriyel spreyler ile klozetler temizlenmeli.

* Genel olarak toplumda temizlik ve hijyen bilinci oluşturulmalı. En önemlisi de düzenli muayene ve smear testi yapılarak korunma sağlanmalıdır.

* Her kadın yılda en az bir kere jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalıdır.


Smear testi; normal rahim ağzı hücrelerinin hangi düzeyde anormal değişikliğe uğradığını gösterir. Düzenli muayene ve smear testi ile değişiklikleri zamanında görebilirsek, uygun tedavi ile rahim ağzı kanserini önleyebiliriz.

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünü; erkek kadına, kadın erkeğe b bulaştırabilir. Ancak; hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişilere de bu hastalık bulaşabilir.

* Bazen tuvaletlerden de HPV virüsü kapılabilir. HPV virüsü olan bir kişi tuvalete oturduktan sonra siz de bu tuvalete oturursanız hastalık size de bulaşabilir. Aynı şekilde, havuz kenarlarında oturmuş HPV’li bir kişiden de size HPV bulaşabilir.

* Ortak kullanılan havlularda, çamaşırlarda yeterince ve uygun koşullarda temizlik sağlanmamışsa, HPV kolayca size de bulaşabilir.

havuc-suyuHPV virüsünden ne oranda korunursanız o oranda da rahim ağzı kanserinden korunmuş olursunuz. Bu nedenle bünyeyi güçlü kılmak için hayat tarzını ve beslenmemizi doğru düzenlememiz gerekiyor. 

* Kanserle mücadelede vücut savunma sisteminin güçlü olması da önem taşır. Bünyesi zayıf olanlara enfeksiyon daha kolay, bünyesi güçlü olanlara ise enfeksiyon daha zor bulaşıyor.

* Sigara kullanımı bu bölgenin beslenmesini, kanamasını bozduğu için kanser riskini artırabilir. Kesinlikle sigara içilmemeli.

* Havuç suyundaki beta karoten ile C ve E vitaminlerinin vücut savunma sistemini güçlendirerek, virüse karşı koruduğu biliniyor.

(Visited 154 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.