HPV Enfeksiyonu Neden ve Nasıl Olur? Risk Faktörleri Nelerdir?

HPV virüsüne siğil virüsü de diyebiliriz. Bu siğil virüsünün 100 den fazla tipi olup insanları enfekte edebilen bir virüstür. HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görülenidir.

HPV virüsünün bazı tipleri genital siğil yapar ve siğiller bu enfeksiyonun en belirgin belirtilerdir. HPV enfeksiyonu geçicidir. Ancak yüksek-riskli virüs tipleri ile, kalıcı enfeksiyon, rahim ağzı, vajen ve vulvada kanser öncülü lezyonlara ve bu bölgelerde kansere neden olabilirler.

HPV virüsü en sık cinsel yolla bulaşır. Cinsel yolla bulaşması için tam bir cinsel ilişki zorunlu değildir. Virüs, direk temas yoluyla da bulaşabilir.

Hamile bir kadındaki HPV virüsü doğum sırasında bebeğe geçebilir. Bu durumda çoğunlukla bebekte bir hastalık oluşmaz. Nadir olarak bebekte, solunun yolunda, siğil benzeri lezyonlara neden olabilir.

Konuyu özetlemek gerekirse;

hpv5Virüs vücuda bir kesikten, bir sıyrıktan veya derinin en üst tabakasında hissedilmeyen bir yaradan girer ve HPV enfeksiyonu gerçekleşir. Virüs, öncelikle cilt cilde temasla bulaşır. Genital siğil ve lezyonlara sebep olan HPV enfeksiyonu cinsel ilişki ile bulaşır. Oral veya üst solunuma ait lezyonlara sebep olan HPV enfeksiyonları ise, oral seks ile bulaşır. Nadiren, virüsü taşıyan bir anne doğum sırasında bunu bebeğine bulaştırabilir.

HPV enfeksiyonu yaygın bir hastalık olup, hastalığın risk faktörleri şöyledir:

* Cinsel ilişkide bulunulan partnerlerin sayısı : Kişinin partner sayısı ne kadar fazlaysa, hastalığa yakalanma olasılığı da o kadar fazladır. İlişkide bulunulan kişinin birçok partnerle birlikteliği de riski arttırmaktadır.

* Genç Yaş : Genital HPV enfeksiyonları,sıklıkla, 25 yaşından genç ve cinsel aktif yetişkin kadınlarda, smear testi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi bu yaşlarda yaşanan cinsel aktivitenin artmış olması veya bu yaşlardaki kadınların virüse karşı daha duyarlı olmaları olabilir. Ergen erkekler ve genç baylar da risk grubundadır ama onlarda virüse rastlanmamaktadır.

* Savunmasız Bağışıklık Sistemi : Bu gruptakiler HPV enfeksiyonları açısından büyük bir risk altındadır. Bu savunmasızlığın sonu HIV / Aids ile sonuçlanabilir.

* Sigara İçmek : Sigara hastalığı veya enfeksiyonu tetikleyici en önemli faktördür.

 

(Visited 50 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.