HPV Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

HPV virüsü erkekte penis üzerine, kadında ise hazneye, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşir. Genellikle cinsel yolla bulaşan HPV virüsü, vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açarak tekrarlayabilen genital siğil veya kondilom olarak adlandırılan lezyonlar oluşturur. Siğiller ağız içinde de bulunabilir.

Tekrarlama eğiliminin olması çoğu zaman kişinin moralini bozar. Virüs ilk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar. Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler.

Genital siğilin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de enfeksiyon bulaşabilir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan “sürtünme” yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir.

Gelelim şimdi, HPV enfeksiyonunun tedavisine.

HPV Tedavisi :

Hastalığın veya enfeksiyonun etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Dondurma veya yakma denilen işlemler ile kabarcıklar ortadan kaldırılsa bile sonuçlar pek başarılı değildir; hastalık tekrarlayabilir.

hpv4HPV’nin tedavisinde diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi ağızdan alınan bir ilaç, krem veya aşı ile kesin bir tedavisi bugün için yoktur. Virüs bir kez vücuda girdiği zaman bağışıklık sisteminin gücüne ve virüsün etki gücüne göre yıllarca vücutta kalabilir.(3-5 yıl gibi.)

Ancak; ortaya çıkardığı lezyonlar yani siğiller (kondilom) mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmeli ve yakılmalıdırlar. Tedavi olmadığı taktirde siğiller, sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimi gösterirler.

Siğil ile birlikte başka bir vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur. Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir.

Eğer, vajina ve makat civarında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklar görülürse, genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama varsa, partnerde siğil var ise ya da daha önceden geçirmiş ise mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekir.

Genital siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Kadınlarda, rahim ağzı kanserinin tek sorumlusu HPV virüsüdür.

Tedavi ile virüsü hemen yok etmek mümkün değildir, siğiller geçtikten sonra virüsün vücuttan uzaklaşması için bazen yıllar gerekir. Am, bazen de siğillerden hemen kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Tedavi, sadece. siğilleri ortadan kaldırır ve virüse bağlı hızlı olan bulaştırıcılığı, yayılmayı durdurur. Pek çok vak’ada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2-3 seans gerekmektedir.

 

(Visited 403 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.