HPV den Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

HPV, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık karşılaşılan hastalıktır. Genital bölgeyi enfekte eden HPV’ler temas yolu ile kolayca yayılırlar. HPV’nin bir kişiden diğerine bulaşması için, tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması bile hastalığı bulaştırabilir.

Virüsün kuluçka süresi değişkendir. Bulaşma olduktan sonra belirtiler, bazen birkaç ay bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir belirti vermeden vücutta kalabilir.

Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık çok yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da o oranda azalır.

HPV ihmale gelmeyen çok önemli bir cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubundandır. HPV kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere yol açabilir. Ancak bundan çok daha önemlisi, kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde de penis kanserine neden olabilmesidir.

HPV den Korunma İçin Ne Yapılabilir?

folik-asitPrezervatif  kullanılması kısmen koruyucu olabilmektedir. Çok eşlilikten mutlaka  kaçınılmalıdır.

Güvenli seks çok önemlidir. Spermisitlerin  HPV’ den korunmada etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Virüsün girişini engellemek için ciltte oluşabilecek küçük aşınmalardan kaçınmak gereklidir. Özellikle cinsel ilişki esnasında vajen kuru ise zedelenmelere yol açabileceğinden yeterli ıslaklığı sağlayacak bir kayganlaştırıcı jel  kullanılması önerilir.

Bir jinekolog tarafından kadınların periyodik olarak pap smear testi yaptırmaları önemlidir, şüpheli durumlarda HPV  tanısı için gereken tetkiklere ve laboratuar incelemelerine  başvurulmalıdır.

Bazı çalışmalar yeşil lifli sebzelerle alınan yeterli folik asitin (400 mg) HPV den korunma konusunda faydalı olabileceğini göstermiştir.

Ülkemizde de satılan immun sistemi (bağışıklık sistemini) güçlendiren bazı ilaçların  ve doğal preparatların kullanılması da faydalı olmaktadır.

Özet olarak düzenli jinekolojik muayene ve pap smear yapılmalıdır. Siğillerden biopsi alınıp HPV tip tayini istenebilir. Tedavide jinekoloğunuzun uygun gördüğü tedavi şekliyle düzenli olarak kontroller ihmal edilmemelidir.

 

(Visited 48 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.