HPV Bulaşması Nasıl Engellenir?

HPV, papillomavirüs ailesinden olup, insan cildini ve nem çeperini (boğaz, ağız, ayaklar, parmaklar, tırnaklar, anüs ve serviks) etkileyen bir virüs çeşididir. Bu virüsün 100’den fazla çeşidi bulunur ve bunlardan 40 tanesi genital bölgeyi hedef alır.

HPV türlerinin büyük bir çoğunluğu insanlarda belirti göstermezler. Fakat bazıları, siğil olarak ortaya çıkabilir. Bir kısmı da bazı kanser çeşitlerine sebep olabilir. Mesela, serviks (rahim boynu), penis, vajinal, anüs ve gırtlak kanseri gibi.

Bu makalemizde; HPV (human papilloma virüs) nasıl bulaşır? HPV’nin sebep olduğu genital siğiller hangi bölgelerde çıkar? HPV enfeksiyonu önlenebilir mi? HPV bulaşmadan nasıl engellenir?bu konulara açıklık getirmek istedik.

HPV (human papilloma virüs) nasıl bulaşır?

Bulaşma cilt, mukoza veya vücut sıvısı temasıyla olur yani tam cinsel ilişki şart değil fakat cinsel ilişkiyle bulaşma riski çok daha fazla, ilişkinin şekli bulaşma riskini fazla etkilemez, vajinal ilişkide olduğu gibi, anal ve oral ilişkide de bulaşma olur, sürtünme yoluyla olan ilişkide de bulaşma olur, ilişki sırasında siğillerin bulunması bulaştırıcılığı arttırır, HPV’nin cinsel olmayan geçişleri ise nadir de olsa olasıdır, mesela ortak tuvalet veya infekte cisim kullanımı gibi.

HPV’nin sebep olduğu genital siğiller hangi bölgelerde çıkabilirler?

asi1Tüm genital bölgede siğiller çıkabilir, bu siğiller hemen tedavi edilmezse hızla büyüme ve yayılma gösterebilirler, vajinanın dışında vulva dediğimiz bölgede yerleşebildikleri gibi vajinanın içinde de yerleşebilirler. Anal ilişkide anüsün çevresinde, oral ilişkide ağız mukozasında da siğiller ortaya çıkabilir.

HPV enfeksiyonu önlenebilir mi?

HPV enfeksiyonunun bazı türleri HPV aşısı ile önlenebilir.

Bunun dışında HPV enfeksiyonu riskini azaltmak için şu önlemler alınabilir:

* Tek eşli olmak

* Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak

Ancak prezervatif HPV enfeksiyonuna karşı %100 koruma sağlamaz. Prezervatifin kaplamadığı enfekte olmuş bölgelere temas ile bulaşabilir.

HPV bulaşmadan nasıl engellenir?

Aşılar : Aşılar, hem erkeklerde hem bayanlarda en sık görülen HPV deri için hem ilişkili hastalıklardan hem de kanser gelişmesinden koruyucu olabilir. Bu aşılar 3 kerede yapılır. İyi bir koruma sağlamak için üç dozunda tam olarak yapılması gerekir. Aşıların en etkin olduğu yaş grubu 11 ila 12. yaş grubudur.
Kadınlarda ve kızlarda serviks kanserine karşı koruyucu olması açısından iki aşı mevcuttur. Bunlar Cervarix ve Gardasil dir. Bunlardan gardasil birçok genital siğillere karşı da koruyucudur. Yine aynı şekilde gardasil anal, vajinal ve vulvar kanserlere karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.  Her iki aşı da 11. İla 12. Yaşlarındaki kız çocuklarına yapılması önerilir. Ayrıca bu yaşlarda aşı olmayan bayanlarda 13ten 26 yaşına kadar aşılarını tamamlatmaları istenir. Aşı yapılırken her üç dozunda aynı marka aşıdan olması önerilir.

Erkek çocukları ve erişkin erkekler için gardasil genital siğillerden ve anal kanserlerden koruyucu olarak kabul edilir. Dokuz ila 26 yaşlar arasında yapılmalıdır. Cinsel olarak aktif olan erkeklerde cinsel aktivitenin başından sonuna kadar kondom veya prezervatif kullanılması hem erkeğin kendisine hem de partnerini HPV ye bağlı kanser veya siğillerden korunmak için faydalı olacaktır. Bununla birlikte prezervatif ile kaplı olmayan alanlara HPV bulaşması engellenemez, yani tam bir koruma sağlayamayacağı açıktır.

Tek eşlilik veya sadık eş ilişkileri tamamen olmasa da HPV bulaşmasında riski düşürecektir.

 

 

 

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.