Horlama Neden Olur? Horlamayı Oluşturan Nedenler Nelerdir?

Derin bir uykuya dalındığında, dil, boğaz ve damakta bulunan kaslar gevşer. Bu kas gevşemesi, boğazdaki dokuların sarkmasına sebep olur. Nefes alıp verme sırasında, bu sarkan dokular hava yolunu daraltır ve horlama sesi çıkacak şekilde titreşir. Hava yolu ne kadar darlaşırsa, titreşim yani horlama o derece daha şiddetli olur.

Horlama, kişinin kendisini ve en yakınlarını rahatsız eden bir durum olup,  en kısa zamanda, kulak burun ve boğaz dokruna gidilmesini  gerektiren bir sorundur.

Horlama çeşitli nedenlerle oluşabilir. Şimdi horlamayı oluşturan bu nedenlere göz atalım.

Horlama Nedenleri :

* İlerleyen yaş : Yaşlandıkça boğaz kasları zayıflar. Zayıflayan boğaz kasları, çevredeki dokuların sarkmasına ve titreşmesine yol açar. Yaşın ilerlemesiyle horlamanın görülme sıklığı artar. Dolayısıyla yaş, horlama konusunda bir faktördür. 60 yaşındaki erkeklerin % 60 ‘ ında; kadınların ise % 40 ‘ ında horlama görülmektedir.

* Kilo fazlalığı : Aşırı kilolu kişilerde boğaz dokuları daha güçsüzdür ve soluk alam verme esnasında titreşmeye daha meyillidir. Buna artan karın içi yağ kitlesinin, aşağıdan akciğerleri sıkıştırması ve boyun dokularının kalınlaşması ile hava çıkış yolunun daralması sebep olmaktadır. İnsanlar kilo aldıklarında yağ dokuları sadece göbek etrafı, bel gibi görülen bölgelere yığılmaz.üst solunum yollarında, boğaz ve çevresinde de biriken bu yağ dokuları, hava yollarını daraltır ve horlamayı meydana getirir.

* Damak yapısı ve bademciklerin durumu : Alçak, kalın ve yumuşak damak, büyük bademcikler veya lenf bezleri hava yolumuzu daraltabilir ve horlama gerçekleşir.

* Küçük dilin uzunluğu : Normalden daha uzun bir küçük dil hava akımı geçişini azaltabileceğinden, nefes alma verme sırasında titreşimler artar, horlama oluşur.

* Burun tıkanıklığı : Yaratılış gereği burundan nefes almak, ağızdan ise vermek gerekir. Çünkü alınan havanın içindeki tozların süzülmesi, ısıtılması ve nemlendirilmesi için burun uygun bir yapıya sahiptir. Ağız bu özellikte değildir. Onun için soğuk havalarda hasta olmamak için, havayı burundan alıp ağızdan vermek gerekir. Ancak alerjilerden dolayı oluşan burun tıkanıklığı burundaki hava akımını engelleyebilir. Bu durum bizi ağızdan nefes alıp vermeye zorlar. Bu durum da horlamanın başka bir nedenidir.

* Alkol ve sakinleştirici almak : Alkol ve sakinleştirici bazı maddeler merkezi sinir sistemine tesir ederek, boğaz kasları da dahil olmak üzere kasların aşırı gevşemesine yol açar dolayısıyla horlamayı meydana getirir.

* Sırtüstü yatmak : Sırtüstü uyunduğunda, dil geriye doğru boğazın içine kayarak hava yolunun daraltır ve hava akımını kısmen engeller ve çoğu zaman horlamaya sebep olabilir.

“İbrahim Saraçoğlu’ndan Horlamaya Bitkisel Çözüm” bu konumuz için tıklayınız.

“Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık için Kolay Ev Tedavileri” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.