Hızlı Zayıflamanın Zararları

Acil durumlarda uygulanan, hızlı zayıflama yöntemleri veya veya kulaktan duyma bilinçsiz zayıflama yöntemleri, çoğu zaman, kişinin sağlığını riske sokmaktadır. Bu kişiler belki amaçlarına ulaşacaklar, ama sağlık elden gidecek.

Bilinçsiz, hızlı bir şekilde zayıflamak, sağlığımız açısından çok tehlikeli olup, zayıflamanın, doktor, diyetisiyen kontrolünde olmasında büyük fayda var.

Zayıflama,

* Yüksek kalori içeren ve yağ yapan yiyecekleri kesip, sağlıklı bir beslenme ve zayıflama diyeti seçmek,

* Böyle bir diyet ile birlikte, düzenli egzersiz yapmak şeklinde olmalıdır.

Bilinçsiz Hızlı Zayıflamanın Vücudumuza Verdiği Hasarlar:

Beyin : Karbonhidrat diyeti beynin fonksiyonlarını düzenleyen özellikle hafıza kapasitesini artıran serotonin maddesini etkiler. Hafıza kaybı ve çeşitli beyin bozuklukları başlar. Zeka kaybı başlar ve beynini hızlı ve doğru karar verme fonksiyonu bozulur.

Kalp : Kısa sürede kilo vermek kalp hastalıklarına yol açar. Tansiyon yükselir ve kalp hastalıkları başlar. Süratli kilo kaybı sırasında yağ kaybıyla birlikte kaslarda zayıflar. Diyet kesildiğinde mide ve karın bölgesi süratle yağ toplar. Şok diyetlerden sonra alınan kiloları kaybetmek çok zordur.

zayifAdaleler: Protein eksikliği adele zayıflığına yol açar. Özellikle sabahları kahvaltıyı kesmek adeleleri etkiler.

Cilt: Şok diyet B vitamini öncelikli olmak üzere tüm vitaminlerin ve minerallerin kaybolmasına yol açar. Cilt kurur ve dökülür.

Kan : Kanda demir azalması nedeniyle çeşitli kan hastalıkları başlar. Anemi ve hemoglobin bozuklukları görülür. Çabuk yorulma, kırgınlık, halsizlik görülür.

Safra Kesesi : Diyet safra kesesi faaliyetini etkiler. Çalışmayan safra kesesi taş üretmeye başlar.

Kemik : Süt, yoğurt ve peynirin az tüketilmesinden dolayı ortaya çıkan kalsiyum eksikliği kemik erimesine yol açar Kemiklerin kırılması kolaylaşır, kırıkların iyileşme süresi ise uzar.

Enerji : Metabolizma bozuklukları lahana diyeti, greyfurt diyeti gibi sebze meyva diyeti sonucu ortaya çıkar.Sadece meyva ve sebze ile beslenenlerde (et ve balık yemeyenlerde) metabolizma bozuklukları ortaya çıkar, tüketilen her türlü besin kilo yapar.

ZAYIFLAMA ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.